logowanie

matematyka » egzaminy » sprawdzian szóstoklasisty » powtórka przed sprawdzianem » zestawy

Sprawdzian szóstoklasisty - zestaw 5


"Na łyżwy"

Ślizgawka POŚLIZG

Ślizgawka czynna jest codziennie od godziny 9.00 do 20.00. Ślizgi rozpoczynają się o pełnych godzinach i trwają po 50 minut każdy. Ostatni ślizg rozpoczyna się o godzinie 19.00. Istnieje możliwość wypożyczenia łyżew za dodatkową opłatą doliczaną do ceny biletu.

Cennik

x bilet ulgowy bilet normalny
bilet jednorazowego wstępu 6,50 zł 8 zł
karnet (10 ślizgów) 50 zł 60 zł
grupy zorganizowane (15 osób lub więcej) 5 zł od osoby

Wypożyczenie 1 pary łyżew: 5,50 zł na czas trwania 1 ślizgu.



Zadanie 1.
Pierwsze sztuczne lodowisko uruchomione zostało w Anglii w 1876 roku. Który to wiek?
XVII w.
XVIII w.
XIX w.
XX w.

Zadanie 2.
Ile godzin dziennie czynna jest ślizgawka POŚLIZG?
9 godzin
10 godzin
11 godzin
12 godzin

Zadanie 3.
Ile ślizgów organizowanych jest każdego dnia na ślizgawce?
9
10
11
12

Zadanie 4.
Ile kosztuje bilet ulgowy z wypożyczeniem łyżew na jeden ślizg.
10 zł
11 zł
11,50 zł
12 zł

Zadanie 5.
Ile złotych można zaoszczędzić kupując karnet ulgowy zamiast osobno 10 biletów ulgowych?
15 zł
13 zł
6,50 zł
25 zł

Zadanie 6.
Ślizgawka ma kształt prostokąta o wymiarach 25 m × 32 m. Ile wynosi powierzchnia ślizgawki?
80 m2
600 m2
8 arów
6 arów

Zadanie 7.
Które wyrażenie pozwala obliczyć kwotę, jaką zapłaciła rodzina za dwa bilety normalne i dwa bilety ulgowe wraz z wypożyczeniem 4 par łyżew?
2 · 8 + 2 · 6,50
2 · 8 + 2 · 6,50 + 4 · 5,50
2 · 8 + 2 · 6,50 + 2 · 5,50
4 · (8 + 6,50 + 5,50)

Zadanie 8.
Jeden ślizg trwa 50 minut. Jaka to część godziny?
56
23
34
710

Zadanie 9.
Nowe łyżwy w sklepie kosztują 92 zł. Po sezonie zostały przecenione o 14 ceny. Ile kosztują łyżwy po sezonie?
79 zł
75 zł
88 zł
69 zł

Zadanie 10.
Łyżwiarz na lodowisku porusza się ze średnią prędkością 4 m/s. Ile km przejedzie ten łyżwiarz w czasie 15-minutowego występu?
1,2 km
2,4 km
3,6 km
12 km

Zadanie 11.
Adaś z rodzicami wybrał się na ślizgawkę. Rodzice kupili dwa bilety normalne i jeden ulgowy oraz wypożyczyli 3 pary łyżew. Ile zapłacili rodzice w kasie biletowej?
Odp.

Zadanie 12.
Ślizgawka ma kształt prostokąta o wymiarach 25 m × 32 m. Na każdy metr kwadratowy ślizgawki postanowiono wylać dodatkowo 18 litrów wody. Ile litrów wody wylano na całą powierzchnię ślizgawki?
Odp. litrów.

Zadanie 13.
Pewna szkoła zorganizowała wyjazd na ślizgawkę. Wraz z trzema opiekunami łącznie były 23 osoby. Ile kosztował bilet wstępu wraz z wypożyczeniem łyżew dla 23 osobowej zorganizowanej grupy?
Odp.

Zadanie 14.
Pan Marek w zimie był 12 razy na ślizgawce kupując za każdym razem bilet normalny. Ile złotych zaoszczędziłby, gdyby wykupił karnet?
Odp.

Zadanie 15.
Uczniowie postanowili na boisku zrobić własne lodowisko o wymiarach 10 m × 20 m. Aby tafla lodowiska była gładka, musi mieć co najmniej 5 cm grubości. Ile co majmniej litrów wody należy wylać, aby lodowisko spełniało te warunki?
Odp. litrów




Powrót

© 2018 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt online: 108 drukuj