logowanie

matematyka » egzaminy » matura » poradnik maturalny

Poradnik maturzysty

Jeżeli chcecie nauczyć się pływać, to trzeba, żebyście weszli do wody. Jeżeli zamierzacie nauczyć się rozwiązywania zadań, to trzeba, żebyście je rozwiązywali.
George Polya

Maturzysto, przygotowania do egzaminu maturalnego z matematyki zacznij od lektury informatora. Umieszczono w nim zbiór przykładowych zadań, warto je przejrzeć i samodzielnie rozwiązać. Ponadto nie będziesz zaskoczony, jeśli będziesz znał samą strukturę egzaminu.

Czas trwania egzaminu
Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie ponadpodstawowym 180 minut. Umiejętnie rozplanuj pracę na egzaminie, zacznij od zadań dla ciebie łatwych i przechodź do zadań odpowiednio trudniejszych. Rozwiązanie w krótkim czasie choćby kilku zadań na pewno podniesie cię na duchu :-).

Zadania zamknięte
Zaznaczanie odpowiedzi na karcie, sprawa na pozór banalna, ale jednak przysparzająca trudności niektórym maturzystom. Brak zaznaczenia może być spowodowana nieuwagą lub brakiem wiedzy. SprawdĽ trzykrotnie arkusz zanim oddasz, a w przypadku, kiedy nie znasz odpowiedzi - nie rezygnuj z wykorzystania losu, masz przecież 25 procent szans na poprawne zaznaczenie.

Zadania otwarte
Rozwiązania zadań otwartych muszą zawierać tok rozumowania prowadzący do ostatecznego wyniku. Samo rozwiązanie bez uzasadnienia nie wystarczy. Musisz liczyć się z tym, że nie otrzymasz pełnej liczby punktów.

© 2018 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt online: 51 drukuj