logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła ponadpodstawowa » zadanie

Logika, zadanie nr 142

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

garcia12
postów: 4
2010-09-11 13:01:46

Witajcie!
Bardzo Was proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania:

Na przerwie, w czasie której zbito doniczkę z kwiatkiem, zostało w klasie
trzech chłopców: Jurek, Leszek i Wojtek. Na pytanie, kto zbił doniczkę chłopcy udzielili następujących odpowiedzi:

Jurek: Ja nie zbiłem doniczki. Wojtek ją zbił.
Leszek: Wojtek nie zbił doniczki. Jurek ją zbił.
Wojtek: Ja nie zbiłem doniczki. Leszek też jej nie zbił.

Ustal, który z chłopców zbił doniczkę, wiedząc, że jeden z nich dwa razy skłamał, drugi raz skłamał i raz powiedział prawdę, a trzeci dwa razy powiedział prawdę.

Wiem, jak rozwiązać to zadanie metodą dedukcji( prób błędów), więc moje pytanie: czy zadanie da się rozwiązać metodą bardziej " matematyczną", np. metodą zero-jedynkową ?


garcia12
postów: 4
2010-09-11 21:09:28

Więc spróbuję sam rozwiązać tą horrendalnie trudną, jak by się mogło wydawać, zagadkę logiczną...

Wiemy z treści zadania,że jeden uczeń 2 razy skłamał, drugi powiedział tylko i wyłącznie prawdę, a trzeci z nich raz skłamał, a raz powiedział prawdę.

Wypowiedzi Jurka i Leszka wzajemnie się negują, więc rozpatrzymy dwa przypadki 1) Jurek- 2xprawda, Leszek- 2xkłamstwo, Wojtek- 1Xprawda, 1xkłamstwo, 2) Jurek- 2xkłamstwo, Leszek-2xprawda, Wojtek- 1xkłamstwo, 1xprawda

Oznaczymy najpierw zdania składowe:

p- Jurek zbił doniczkę,

g- Wojtek zbił doniczkę,

r- Leszek zbił doniczkę.

Ad.1) ($\negp\lambdag) \lambda ((\negg\lambdar)\vee(\negr\lambdaq))$, więc jeśli ta koniunkcja jest prawdziwa, to mamy: $\negp\lambda\negr\lambdaq$
Więc dla tego przypadku "wynik"zgadza się nam z odpowiedzią: "Wojtek zbił doniczkę"
Ad.2) $(p\lambda\negq)\lambda((\negq\lambdar) \vee(\negr\lambdaq)$
A ta ostateczna koniunkcja to, $p\lambdar\lambda\negq$, co nie może być prawdą, bo z treści zadania, przynajmniej ja tak wywnioskowałem, że tylko jeden z chłopców zbił doniczkę, a z tej koniunkcji wynika, ze Jurek do spółki z Leszkiem ją zbili.

Mam nadzieję, że to rozwiązanie jest poprawne, a jeśli nie, to proszę o poprawkę do tego rozwiązania. Jeśli ktoś to czyta, to niech mi napisze, czy to jest prawdziwe lub źle zrobione.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj