logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła ponadpodstawowa » zadanie

Liczby rzeczywiste, zadanie nr 2890

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

ewelina11
postów: 10
2013-04-28 16:25:56

1. wyznacz wszystkie liczby całkowite n, dla których $\frac{n^{5}+3}{n^{2}+1}$ jest calkowita.

2. a<b<c<d, uporządkuj x=(a+b)(c+d) y=(a+c)(b+d) z=(a+d)(b+c)


tumor
postów: 8070
2013-04-29 09:19:34

1.

Rozpisujemy

$\frac{n^5+3}{n^2+1}=\frac{n^5+n^3-n^3-n^1+n^1+3}{n^2+1}=\frac{n^5+n^3}{n^2+1}-\frac{n^3+n}{n^2+1}+\frac{n+3}{n^2+1}=n^3-n+\frac{n+3}{n^2+1}$

Liczba $n^3-n+\frac{n+3}{n^2+1}$ jest całkowita $\iff$ liczba $\frac{n+3}{n^2+1}$ jest całkowita.

Zauważamy, że dla $n>2$ licznik i mianownik są dodatnie, a mianownik jest większy. Czyli dla $n>2$ nie otrzymamy liczby całkowitej.
Zauważamy, że dla $n<-3$ licznik ujemny, mianownik dodatni, a mianownik jest większy niż wartość bezwzględna z licznika. Czyli dla $n<-3$ nie otrzymamy liczby całkowitej.

Pozostaje ręcznie sprawdzić $n=-3,-2,-1,0,1,2$




tumor
postów: 8070
2013-04-29 09:33:28

2. Porównajmy $x$ i $y$
Ja chwilowo oznaczę NIEZNANY znak nierówności przez $\circ$ i pokażę, jak zadanie robić.

$x\circ y$ (bo nie wiemy, w którą stronę nierówność)
$(a+b)(c+d)\circ(a+c)(b+d)$
$ac+ad+bc+bd\circ ab+ad+bc+cd$
$ac+bd\circ ab+cd$
$ac-cd \circ ab-bd$
$-c(d-a)\circ -b(d-a)$
(tak wyłączałem, żeby nawias był dodatni, bo d>a, przez to można przez niego podzielić bez zmiany znaku)
$-c\circ -b$

Gdy już doszliśmy do tego miejsca (na brudno, to teraz piszemy właściwe rozwiązanie)
mamy
$b<c$
czyli
$-c<-b$ Obie strony mnożymy przez dodatnie wyrażenie $(d-a)$
$-c(d-a)<-b(d-a)$
$ac-cd<ab-bd$
$ac+bd<ab+cd$
$ac+ad+bc+bd<ab+ad+bc+cd$
$(a+b)(c+d)<(a+c)(b+d)$
$x< y$

Zauważ, że pisałem tu dokładnie to, co wcześniej, tylko w odwrotnej kolejności. W pierwszej części chciałem się DOWIEDZIEĆ, jaki to znak. Dlatego rozdłubywałem przykład. Natomiast druga część jest poprawnym DOWODEM, że ten znak to właśnie $<$.
Startujemy od tego, co wiemy, natomiast wykonujemy te same operacje co wcześniej, tylko w odwrotnej kolejności. To zapewnia nam dojście do $x$ i $y$, odpowiednio porównanych. ;)
Analogicznie robimy pozostałe przypadki.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj