logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła ponadpodstawowa » zadanie

Inne, zadanie nr 3381

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

zuzannaruda
postów: 4
2013-11-11 13:33:19

Witam,proszę o wytłumaczenie krok po kroku algorytmu, zwłaszcza
Witam,

proszę o wytłumaczenie krok po kroku algorytmu, zwłaszcza warunku i=100, nie rozumiem tego dlaczego jest taki warunek.
Wiem ze tam jest błąd , nie powinno być dwa razy nie, po lewej musi być tak, ale i tak nic mi to nie przejaśniło
proszę o jak najszybszą rozpiskę

Jestem podstarzałą uczennicą, uczę się sama, nie ma kto mi pomóc więc liczę zwłaszcza na waszą pomoc.

Pozdrawiam
Zuza



tumor
postów: 8070
2013-11-11 13:53:03

W algorytmie $x$ jest wczytaną liczbą (szybko sprawdza się, czy jest liczbą większą od $0$, ale mniejszą niż $100$). $i$ przyjmuje na początku wartość $2$.

Teraz pętla. Sprawdzamy, czy $i=x$. Jeśli teraz (lub później) odpowiedź jest twierdząca, to wnioskujemy, że $x$ jest parzysty (bo $2$ parzyste, prawda?).

Jeśli natomiast odpowiedź jest przecząca, to zwiększamy $i$ o $2$. Liczba $i$ jest zawsze parzysta. Jeśli $i$ wciąż nie jest równa liczbie $x$, to przyjmuje wartości $4$, potem $6$, potem $8$ itd. Za każdym razem sprawdza się, czy $i=x$ (a twierdząca odpowiedź oznacza, że $x$ parzysty i kończy to program).

Gdy $x$ nie jest liczbą parzystą, to sprawdzimy $i=2,4,6,8,...,96,98$, (a zawsze $x$ nie będzie równy $i$, bo $i$ to tylko liczby parzyste). Wówczas kolejny raz dodamy do $i$ liczbę $2$. Czyli $i=100$. Wiemy natomiast z wcześniejszego sprawdzenia, że $x<100$, dlatego liczb parzystych $i$ równych $100$ lub większych niż $100$ nie ma już sensu sprawdzać, zatem można wyjść z programu z odpowiedzią, że $x$ jest nieparzysty.


zuzannaruda
postów: 4
2013-11-11 14:03:44

wydaje mi się, a może tylko mi się wydaje, że i=100 nie świadczy o tym że x jest liczbą nieparzystą


zuzannaruda
postów: 4
2013-11-11 14:06:40

ale trochę mi to przejasniło, w każdym razie dzięki za odpowiedź


tumor
postów: 8070
2013-11-11 14:15:00

Jeśli $x$ nie jest liczbą parzystą, to porównanie go z liczbami $2,4,6,...,96,98$ da wynik negatywny, a zmienna $i$ osiągnie wartość $100$.

Jeśli $x$ jest liczbą parzystą większą od $0$ i mniejszą od $100$, to zmienna $i$ będzie RÓWNA $x$ ZANIM osiągnie wartość $100$.

Zatem osiągnięcie przez $i$ wartości $100 $ świadczy, że $x$ nie był liczbą parzystą (choć był liczbą większą od $0$ i mniejszą od $100$). Mógł być liczbą nieparzystą, ale mógł też być liczbą niecałkowitą (bo w programie się w zasadzie nie sprawdza, czy $x$ całkowity)

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj