logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła ponadpodstawowa » zadanie

Równania i nierówności, zadanie nr 4514

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

wiewiooorek
postów: 1
2014-09-16 13:06:51

Witajcie.
Mam wątpliwość co do pewnego zadania, rozwiązałem go w dwojaki sposób i mam wątpliwości co do poprawności rozwiązania.

"Wyznacz wszystkie pary naturalnych liczb x i y, dla których spełniona jest nierówność $x^{3}+y^{3} \le x^{2}y+xy^{2}".$

Rozwiązanie nr 1:
$(x+y)(x^{2}-xy+y^{2}) \le xy(x+y)$
$(x^{2}-2xy+y^{2}) \le 0 $
$(x-y)^{2} \le 0 $
prawda tylko dla x=y, więc nierówność spełniają pary liczb postaci $ (x,x):x \in N $

Rozwiązanie nr 2:
$x^{3}+y^{3}-x^{2}y-xy^{2}\le 0 $
$x^{2}(x-y)-y^{2}(x-y)\le 0 $
$(x^{2}-y^{2})(x-y)\le 0 $
$(x+y)(x-y)^{2}\le 0 $
$x+y=0 \vee (x-y)^{2}=0 $
wtedy x=-y $ \wedge $ x=y

W pierwszym przypadku podzieliłem stronami przez (x+y), stąd uciekło jedno rozwiązanie, które ujawniło się w przypadku drugim i w końcu nie wiem czy, skoro dziedziną jest N to czy odpowiedź może być postaci $ (-y,y):y\in N $ ?
Czy mogę w takich przypadkach dzielić przez (x+y) czy jest to niedozwolone i po prostu rozwiązywać drugim sposobem i na końcu odrzucić jedną z odpowiedzi?

Pozdrawiam, Paweł.

Wiadomość była modyfikowana 2014-09-16 13:08:07 przez wiewiooorek

ttomiczek
postów: 208
2014-09-16 13:56:24

metoda 1 jest ok, tylko musisz założyć, przy dzielenieu, że x+y$\neq$ 0, czyli $x\neq 0 i y \neq 0$


ttomiczek
postów: 208
2014-09-16 14:03:51

Oczywiście dla x=0 i y=0 łatwo widać, że nierówność jest prawdziwa. Metoda 2 też jest ok, odpowiedzi x=-y musimy odrzucić, bo nie spełniają założeń.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj