Inne, zadanie nr 662
ostatnie wiadomo艣ci | regulamin | latex
| Autor | Zadanie / Rozwi膮zanie |
kasia1694 post贸w: 2 | 2011-02-26 14:12:54Cena kilograma jab艂ek jest dwukrotnie wy偶sza od ceny kilograma banan贸w. a)Je艣li cena jab艂ek zmaleje o 10%, za艣 banan贸w wzro艣nie o 32%, to o ile procent wi臋cej ni偶 obecnie trzeba b臋dzie zap艂aci膰 za 3 kg jab艂ek i 2 kg banan贸w? b)Je艣li cena jab艂ek zmaleje o 10%, to o ile procent powinna wzrosn膮膰 cena banan贸w, aby za 3 kg jab艂ek i 2 kg banan贸w zap艂aci膰 tyle, co przed zmian膮 cen ? |
Szymon post贸w: 657 | 2011-02-26 14:36:19a) x - cena banan贸w za 1kg 2x - cena jab艂ek za 1kg Tyle trzeba zap艂aci膰 przed zmian膮 cen : $3\cdot2x+2\cdotx = 8x$ A tyle po zmianie cen $0,9\cdot2x\cdot3+1,32x\cdot2 = 5,4x+2,64x = 8,04x$ $\frac{0,04}{8} = 0,005 = 0,5%$ Wiadomo艣膰 by艂a modyfikowana 2011-02-26 16:07:27 przez Szymon |
Szymon post贸w: 657 | 2011-02-26 14:43:08b) x - cena banan贸w za 1kg 2x - cena jab艂ek za 1kg W podpunkcie a) obliczy艂em 偶e przed zmian膮 cen trzeba zap艂aci膰 8x $0,9\cdot3\cdot2x = 5,4x$ 8x-5,4x = 2,6x y - o tyle musi wzrosn膮膰 cena banan贸w $2\cdotx\cdoty = 2,6x$ $\frac{2,6x}{2x}$ = 1,3 << taki b臋dzie stan procentowy banan贸w Banany musz膮 wzrosn膮膰 o 30% |
kasia1694 post贸w: 2 | 2011-02-26 15:42:32Dzi臋kuj臋 za pomoc ;) |
| strony: 1 | |
Prawo do pisania przys艂uguje tylko zalogowanym u偶ytkownikom. Zaloguj si臋 lub zarejestruj
2011-02-26 14:12:54