logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Korelacja wielu zmiennych

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

marcin3066
postów: 1
2015-01-31 14:47:35

Witam,
chcę policzyć w pracy magisterskiej jak liczba lekarzy/1000 osób, podobnie liczba łóżek, nakłądy procentowe PKB oraz pare innych czynników wpływają na służbę zdrowia i poórwnać kilka Państw w ten sposób między sobą- jaka jest korelacja. Zwykła pearsona mi nie pasuje bo tam sa tylko dwie zmienne a Spearmana też nie. Szukałem informacji na forach matematycznych oraz w google ale nic nie znalazłem. Jak to policzyć?
Z góry dziękuję:)


tumor
postów: 8070
2015-01-31 17:19:15

Proponuję poczytać o regresji.
Natomiast nie widzę tu żadnego zdefiniowanego problemu. Co znaczy "jak wpływają na służbę zdrowia"? Wyliczyć możesz wpływ na jakąś mierzalną wartość. Ponadto statystyka nie da odpowiedzi, jaką funkcją czynników jest ta mierzalna wartość.

Przede wszystkim pomyśl, jak dobrze zadać pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź. "Jak wpływają" nie jest pytaniem do matematyków.

Jeśli chcesz mieć wnioski na poziomie "więcej lekarzy to lepsza służba zdrowia" to wystarczy dość duża korelacja dwóch jasno określonych zmiennych. Natomiast co miałby mówić wielowymiarowy odpowiednik korelacji? Że jakość służby zdrowia JAKOŚ Z GRUBSZA zależy od nie wiadomo jak wpływających na siebie czynników potraktowanych razem?

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj