logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Obliczanie współrzędnych wierzchołka w trójkącie prostokatnym

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

ryuga4
postów: 2
2016-03-27 18:25:09

Jak obliczyć współrzędne wierzchołka przy kącie prostym, znając współrzędne dwóch pozostałych wierzchołków, oraz wszystkie kąty tego trójkąta?

Siedzę nad tym już dość długo i cały czas nie mogę wymyślić algorytmu. Pomóżcie prosze :/


tumor
postów: 8070
2016-03-27 18:48:03

Znasz dwa wierzchołki, a więc i prostą, która przez nie przechodzi. Zrób dwie proste zawierające pozostałe boki. Mają one przechodzić przez znane Ci wierzchołki i tworzyć znane Ci kąty z wyjściową prostą. Przetną się w trzecim wierzchołku.


Znasz przeciwprostokątną. W jej połowie znajduje się środek okręgu opisanego na tym trójkącie. Możesz zapisać równanie okręgu. Skoro znasz kąt, to z trygonometrii możesz wyznaczyć stosunek którejś przyprostokątnej do przeciwprostokątnej, a zatem i długość przyprostokątnej. Tworzymy nowe równanie okręgu (promień to długość przyprostokątnej, środek to znany wierzchołek). Okręgi przetną się w nieznanym wierzchołku.

Siedzenie długo nie ma znaczenia.


ryuga4
postów: 2
2016-03-27 19:02:49

O ile się nie myle twój sposób pozwoli mi wyznaczyć za pomocą cyrkla porządany punkt. Nie o to mi chodzi. Potrzebuje obliczyć współrzędne tego punktu bez jakiegokolwiek rysunku. Odpowiedzi takie jak "punkt przecięcia okręgów" nie rozwiązują mojego problemu :/

Potrzebuje czegoś w postaci wzoru pod który wystarczy podłożyć współrzędne x,y wierzchołków przy przeciwprostokątnej i miare któregoś z nieprostych kątów.


tumor
postów: 8070
2016-03-28 07:49:13

O ile się nie mylę to Kartezjusz (1596-1650) zalgebraizował geometrię, czyli opracował sposób zapisu w postaci równań tego, co rysujesz cyrklem. Obecnie uczymy się tego w liceum i nazywamy geometrią analityczną. Proste mają równania
$Ax+bY+C=0$
a okręgi
$(x-x_0)^2+(y-y_0)^2=r^2$
cos kąta liczymy iloczynem skalarnym, a jak nam wygodnie to wprost metodami geometrycznymi.

Ja potrzebuję pieniędzy i kraju z rozsądnymi politykami.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj