logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Populacja ludzi na świecie i liczby Fibonacciego - Złota liczba!

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

sylvi91
postów: 23
2018-10-10 15:02:28

@tumor - tak jak obiecałęm wysłałem raport w sprawie przedostatniej twojej wiadomości w tym wątku.
... i wreszcie zrozum, że prawda jak zwykle leży po środku, a nie tylko po twojej stronie.
Film Pana M. Zelenta na kanale Pasja Informatyki z pewnością nie jest pozbawiony błędów, czytałem tą krytyczną analizę na stronach platyna.info autorstwa Pani Zuzanny K. Filutowskiej.
Autorka sama przyznaje, że Złota Proporcja w naturze występuje, więc o co ten szum?
[quote]
Oczywiście nie zaprzeczam iż złota proporcja i ciąg Fibonacciego występuje w naturze, ale na pewno nie jest on “tajemniczą regułą”. Przypuszcza się iż jest to zjawisko wynikające z prostego faktu że akurat taki a nie inny układ dostarczał najlepszego dostosowania w danym przypadku. Jednakże w żadnym przypadku nie jest to reguła ani warunek sine qua non istnienia roślin – a tak usiłuje to p. Zelent przedstawić.
[/quote]
Pogrubiłem znamienite słowa nierozważnej autorki tej krytyki.
"Przypuszcza się, że jest to..."
Autorka wpisu wciąż nie wie po obejrzeniu filmy Pana Zelenta, że to jest najlepsze dostosowanie w tym przypadku. Dlatego natura wybiera ten schemat dość często.
Ty mi tutaj cały czas zarzucasz jakiś mistycyzm i uprawianie mitologii, a to zwykła matematyka - liczby i proporcje, kształty.
Gdyby chociaż część matematyków, nie odrzucała Złotej Liczby z panteonu ważnych liczb, a tak się niestety dzieje, to nie byłoby tej kłótni.
Wracając do tematu wątku.
Zależy mi na tym aby wyprowadzić wzór tej funkcji.
Masz jakieś pomysły? Już nawet w oderwaniu od stanu populacji.
Po prostu masz dane 10 punktów i co teraz?
Jakie kroki podjąć aby wyznaczyć wzór?
Z podpowiedzi jednego matematyka z innego forum wynika, że nie jest to wykres funkji logarytmicznej, gdyż logarytmy rosnące są wklęsłe, styczna jest nad wykresem.
Czyli mamy tu wykres funkcji wykładniczej, natomiast co do skali na osi y nie jestem pewien.
Mając dane punktów, można wyjść z takimi równaniami.
$f(x) = ...$
$f(1) = 165580141$
$f(1000) = 267914296$
$f(1500) = 433494437$
$f(1725) = 701408733 $
$f(x) = ...$

Chyba dobrze kombinuję?


tumor
postów: 8070
2018-10-10 16:54:40

Prawda nie leży pośrodku.
Osobę o inteligencji nieprzeciętnie niskiej poznać po tym, że uważa, że prawda leży pośrodku. Jeden mówi 2+2=8, drugi 2+2=10 i dochodzą do porozumienia na szczeblu zaawansowanej niepełnosprawności intelektualnej, że 2+2=9.

Filmik Zelenta jest KŁAMLIWY. Nie tyle jest niepozbawiony błędów, ile jedynie z rzadka trafia w pobliże prawdy (i najczęściej jest to prawda banalna). Jeśli Twoja żona okłamie Cię 5 razy na 7 zdań, a to jest częstotliwość u Zelenta, możesz uznawać, że ona czasem mija się z prawdą. Każdy uczciwy człowiek przyznać musi, że Zelent po prostu szerzy pseudonaukę i ogłupia ludzi.

Gdyby film Zelenta mówił, że złota proporcja występuje w naturze czasem, jako jedna z wielu proporcji, które tam występują, wtedy by nie było szumu. Problem polega na tym, totalnie odmóżdżony rozmówco, że w filmiku nacisk kładziony jest na wyjątkowość tej proporcji. W efekcie piszesz o tym, że rządzi ona światem. A to jest daleko posunięta nieprawda.
Widzę, że masz zamiar dalej szerzyć nieprawdę.

Złota proporcja nie jest szczególnie ważną liczbą. Jest rozwiązaniem równania $x^2=x+1$ i stosunkiem przekątnej pięciokąta foremnego do boku.

A liczba 2 jest rozwiązaniem równania $x^2=x+2$ i stosunkiem najdłuższej przekątnej sześciokąta foremnego do jego boku.
Różne ciągi mają tę własność, że stosunek między sąsiednimi wyrazami ma granicę 2.
Można zrobić wykresik liczby ludzi, gdzie zaznaczy się potęgi dwójki. Potem sobie wymyślisz, którą potęgą dwójki jest Christiano Ronaldo. :)

A liczba $\sqrt{4+2\sqrt{2}}$ jest stosunkiem najdłuższej przekątnej ośmiokąta foremnego do boku i jest rozwiązaniem równania na przykład $x^4-8x^2+8=0$
Istnieją ciągi, w których stosunek sąsiednich wyrazów zbliża się do tej liczby. Można sobie wymyślić dziecinną zabawę w zgadywanie, który wyraz ciągu odpowiada Christiano Ronaldo.

No i kwiatki nie muszą mieć po 5 płatków, nie? Czyli pozostałe wspomniane przeze mnie liczby łatwo odnaleźć w przyrodzie. Łatwo również w architekturze. Same magiczne liczby? A może prościej - coś szokującego tylko oszołoma, który nigdy nic sam nie policzył?

---

W przypadku tej funkcji nie chodzi o to, żeby "mieć jakiś pomysł". Metody są opisane wprost w podręcznikach licealnych. W przypadku niektórych funkcji nawet w gimnazjalnych. Tu nie ma tajemnicy do odkrywania. Po prostu licealne zadanko i naprawdę niesamowicie niedouczony PAJAC.

Po co zaśmiecasz fora?

Po co zaśmiecasz fora?

Po co zaśmiecasz fora pseudonaukowymi filmikami, które dawno zostały przez poważnych ludzi rzetelnie skrytykowane, a Ty udajesz, że one zawierają jakąś prawdę? Jak chcesz prawdy matematyczne, to sobie sięgnij po podręcznik z matmy, póki jeszcze ich księża nie piszą.

Wiadomość była modyfikowana 2018-10-10 16:55:08 przez tumor

tumor
postów: 8070
2018-10-10 17:00:32



Sylwester Bogusiak, coraz lepiej znany w internetach oszołom, łączy przekonanie o magiczności liczb z przekonaniem o magiczności Christiano Ronaldo i wynajduje "prawie linie proste" między różnymi obiektami.

Jednocześnie przerasta go standardowe zadanie licealne. Zapewne nie wie, co to efekt Krugera-Dunninga.

Przypadek? Nie sądzę.


sylvi91
postów: 23
2018-10-10 17:31:17


Już kilkukrotnie prosiłem tu o pomoc w wyznaczeniu wzoru, a ty ciągle na mnie najeżdzasz i jako jedyny się udzielasz, ale nie w temacie. Zamilcz człowieku jeśli nic konstruktynego nie wnosisz do dyskusji. Jeśli to jest standardowe zadanie licealne, to bardzo prosze wykaż się i je rozwiąż. I bez uwag ad personam postaraj się pisać, bo już mi się cierpliwość kończy.
Pokaż, że potrafisz.





tumor
postów: 8070
2018-10-11 00:38:07

:D Więc tak, Sylwuś.

Jeśli chodzi o brak konstruktywnego wkładu, to przede wszystkim nic nie wnosisz Ty. Pojawiłeś się na forum matematycznym, a piszesz tu nieustannie metafizyczne bujdy. Idź sobie na jakieś forum dla UFO-spisek-płaskaZiemia. Dokładnie tam jest miejsce dla Twojego "konstruktywnego" wkładu w naukę. No i w cyrku.

Twoja cierpliwość obchodzi mnie tak samo, jak, nie przymierzając, Twoja edukacja obchodziła Twoich opiekunów. Widzimy efekty wieloletnich zaniedbań.

DLACZEGO KOPIUJESZ LUDZIOM OSZOŁOMSKIE FILMIKI, A NIE RZETELNE?

Czy to nie ciekawe? Że jak komuś braknie inteligencji na tyle, żeby traktować youtube jak źródło objawień, to zawsze te objawienia dotyczą wielkich spisków całej nauki ukrywającej tajemną liczbę pozwalającą wyznaczyć numer Jezusa w ciągu Fibonacciego, a nie są to filmy rzetelne, przedstawiające prawdziwe własności i rzeczywistość. Mnie to fascynuje, jakbyś był jakimś wykrywaczem bzdur. Skoro uwierzysz, to wiadomo, że bzdura. Skoro w ogóle nie zareagujesz (i po chwili zapomnisz), to wiadomo, że coś jest rzetelne. Chciałbym umieć tak wykrywać (choć lepiej na odwrót).


sylvi91
postów: 23
2018-10-11 11:55:27

Ależ masz frajdę na tym swoim prywatnym folwarku. Prosiłem cię o usunięcie mojego zdjęcia i pomoc w wyprowadzeniu wzoru, a ty cały czas mi docinasz. Bądź rozsądny i zrób to.

Ten filmik, którego też tak sie czepiłeś jest dobry do pokazania dzieciom w szkole, aby zobaczyły, że natura też może się rzadzić prawami matematyki, które jesteśmy w stanie zaobserwować. Nie ma lepszego od niego polskojęzycznego materiału filmowego o tym ciągu. O czym to świadczy? Chcesz to zrealizuj lepszy i opowiedz o ciągu całą prawdę.... tylko prawdę i się nie czepiaj, że ktoś nie miał wiedzy na tyle aby nie ustrzec się błędów.
Wikipedia też na temat ciągu kłamie twoim zdaniem?

Gdybyś umiał odczytać rysunek, który pokazałem to może byś nie pisał tyle bzdur i skoncentrował się na matematyce. Podpowiem, że znaki zapytania oznaczają niewiadome, natomiast im bliżej naszych czasów, tym dane są bardziej wiarygodne. Czy umiał byś wyprowadzic wzór, mając dane (przybliżone) 10 punktów?
Czyżbyś przecenił swoje możliwości?

Nie wtrącaj się do tego co robię tak bardzo, bo przekraczasz granice mojej prywatności, choć ja się nie ukrywam, ale to co ty robisz jest zwyczajnie mówiąc - przegięciem. Masz tu swój folwark, swoje forum chyba i robisz co chcesz. Lecz trochę wyhamuj, bo uznam, że Ci odbiło.
Możesz mi odpowiedzieć dlaczego ukrywasz sie pod nickiem Tumor, który z angielskiego oznacza nowotwór?

P.S. Tytuł wątku miał być dłuższy i dotyczyć wyprowadzenia wzoru. Jednak ograniczenie skryptu forum, nie pozwoliło dokończyć zdania.
Zrób coś z tym jeśli tu administrujesz, no i napraw funkcję cytowania, bo czasem tylko działa poprawnie.





tumor
postów: 8070
2018-10-11 12:57:58

Folwark to nie tylko frajda, ale też obowiązki. Czasem przyłazi szkodnik, a szkodnika trzeba psiknąć dobrym pestycydem.

:)

Filmiki pseudonaukowe są dobre do skasowania i wymierzenia autorowi wyroku kilku lat więzienia. Mylenie ludzi zasługuje na karę.

Teraz odnośnie edukacyjnych zaniedbań: piszesz czasem w różnych miejscach internetów, że nie ma materiałów lub książek na jakiś temat. Otóż materiały na tematy matematyczne są, jest ich sporo, są łatwo dostępne. Na temat złotej proporcji KAŻDY niekłamiący materiał jest lepszy od kłamiącego, jest więc nieprawdą, że Zelent zrobił materiał najlepszy. Zrobił materiał nienadający się do dalszego istnienia.

Mnie ciekawi, czy gdy napiszemy wprost, że Sylwester Bogusiak jest nieuczciwy, nierzetelny, manipuluje, a potem dodamy, że Sylwester Bogusiak jest nierzetelny, manipuluje i jest nieuczciwy, a potem będziemy tak sobie kontynuować ten wątek z dodatkiem zdjęć, to czy nie skoczy nam pozycja w wyszukiwarce. Wtedy każdy potencjalny pracodawca, każdy Twój znajomy szukający Cię w netach po nazwisku, każda osoba na jakimkolwiek forum zainteresowana kim jesteś, otrzyma od razu informację, że jesteś osobą nierzetelną, manipulujesz i nie można Ci ufać, jesteś niewykształcony, ignorujesz fakty i spamujesz na forach.

Pasuje? :)

Oczywiście możesz też wrócić do cyrku.


tumor
postów: 8070
2018-10-11 13:09:27



Sylwester Bogusiak raczy od pewnego czasu spamować na forach matematycznych umieszczając tam odnośniki do informacji fałszywych, zmanipulowanych i mylących.

Proszony o zaprzestanie tej szkodliwej działalności i aktywnej promocji pseudonauki używa wyzwisk, kłamstw i manipulacji. Nie reaguje na dobre rady, by materiały pseudonaukowe, nierzetelne, pełne przekłamań i oszustw umieszczać (o ile w ogóle gdzieś musi) na forach właśnie takim dziwactwom poświęconych.

Zamiast tego Sylwester Bogusiak nieuczciwie korzysta z prestiżu forów poświęconych prawdziwej nauce, by tam promować swoje nieuzasadnione lub wprost fałszywe hipotezy.

Brak rzetelności u Sylwestra Bogusiaka jest nie tyle zauważalny, co systematyczny i niezmienny. Sylwester Bogusiak nie reaguje w żaden rozsądny sposób na dostarczone mu dziesiątki argumentów przeciwko pseudonaukowym hipotezom, nie odnosi się merytorycznie do żadnej poruszonej kwestii i próbuje manipulować rozmówcami, by pomagali mu w tworzeniu przekłamań, którymi pragnie on mylić dzieci, by były niedouczone.



sylvi91
postów: 23
2018-10-11 13:47:55

tumor - czemu piszesz nieprawdę?
Gdzie Ci tu niby spamowałem tym wpisem, który wziąłeś z mojej linii czasu z Facebooka?
Sam spamujesz ten wątek, już któryś raz z kolei. Chyba jednak chory, albo nawiedzony człowiek z ciebie.
Tam na samym początką mojej wypowiedzi, jest znak zapytania. Gdybyś nie zrozumiał, to oznacza, że nie stwierdzam, że tak jest, tylko pytam.
Później jest czysta prawda i nie mam sobie nic do zarzucenia.
Pytam, pytam i nic... już po raz kolejny udowadniasz czynami i wypowiedziami swoje bałwochwalstwo i brak kompetencji w dziedzinie matematyki, a może i nawet w znajomości języka angielskiego.
Ostatni raz podejmuję próbę.
Potrafisz wyprowadzic wzór dla wyrysowanej funkcji? Masz czas do tego - wieczność.
Odpowiem dopiero wtedy kiedy pokażesz wzór. Nie zapomnij objąć łądnie w znaczniki TEX.
Z góry po stokroć dziękuję.







tumor
postów: 8070
2018-10-11 20:48:06

A kto mówi, że spamujesz AKURAT TYM WPISEM?

:) Już wszyscy zauważyli, że najpierw kłamiesz, ponieważ brak Ci zmysłu etyki, a potem nie masz sobie nic do zarzucenia, ponieważ brak Ci poczucia etyki.

W jakiś jeszcze sposób chcesz się przedstawić, czy tylko naprzemiennie kłamiąc i myląc się?

Christiano Ronaldo ma 2 nogi i 2 ręce. To powinna być dla Ciebie święta liczba, a nie jakieś pierwiastki z pięciu.

strony: 1 2

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj