logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła podstawowa » zadanie

Obliczenia w geometrii, zadanie nr 749

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

magazynier
postów: 1
2014-02-09 20:06:54

Dzien dobry. Potrzebny mi jest walec o przekroju trapezu czy też stożek ścięty. Jak zwał tak zwał. Rzecz w tym by dach miał mniejszy od podstawy.

Nie znam prawidłowej terminologii, więc będzie trzeba mnie poprawiać. Mój problem polega na tym, że nie wiem jak oraz czym narysować ścianę tego walca by pasowała do obu kółek. Jeżeli odrysuje od cyrkla i wstawie promien gornego kola jako wysokosc to luzik - przylega, ale wówczas tracę kontrolę nad wysokością i pochyleniem ściany. Jeżeli samodzielnie dobiorę pochył to jest nazbyt lub niedostatecznie wypukły/okrągły/elipsoidalny by przylegać do krawędzi koła.

Dane mam na przykład:

wysokość 2

promień góry 3

promień dołu 5


irena
postów: 2636
2014-02-09 20:27:44

To nie takie proste. Żeby wyciąć boczną powierzchnię takiego stożka ściętego, trzeba się trochę napracować.

Żeby wyciąć boczną powierzchnię stożka, trzeba narysować koło, odmierzyć odpowiedni kąt o wierzchołku w środku koła, rozciąć koło wzdłuż promienia i "zwinąć" tak, żeby otrzymać taką "czapeczkę".

Przy wymiarach, które podajesz można zrobić tak:

Narysuj kwadrat o boku 3, a w rozwartość cyrkla weź przekątną kwadratu.

Narysuj kwadrat o boku 5, a w rozwartość cyrkla weź przekątną tego kwadratu.

Narysuj te 2 okręgi o wspólnym środku. Zaznacz kąt środkowy (o wierzchołku w środku kół) o mierze około $254,5^0$. Musisz wyciąć taki wycinek koła. Trzeba wyciąć nieco więcej, bo chyba trzeba zostawić coś na sklejenie...

Z większego wycinka koła wytnij mniejszy. Sklej odpowiednio.



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj