logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza matematyczna, zadanie nr 1204

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

automatyk120
postów: 1
2013-03-20 07:52:27

Potrzebuję pomocy w obliczaniu pola powierzchni pod krzywą. Problem polega na tym, że nie znam
równania tej krzywej (funkcji) i nie mogę sobie poradzić. Gdyby to równanie było znane to można
obliczać na piechotę w excelu bądź napisać program (mam na myśli metodę prostokątów bądź trapezów).
Może ktoś doradzi czy są programy, w których mogę określić równanie mojej krzywej?
Pewna osoba podpowiedziała, że można obliczać to metodą całkowania graficznego. Problem jednak
polega na tym, że takiego całkowania nigdy nie poznałem, może ktoś pomoże, wytłumaczy na czym polega ta metoda całkowania? Może jakiś link z teorią?
Jest może metoda numeryczna obliczania całki (pola powierzchni pod wykresem) nie znając
równania funkcji? (myślę tutaj o napisaniu programu).



zorro
postów: 106
2013-03-20 21:46:58

Łatwo można obliczyć przybliżone pole pod krzywą znając jedynie współrzędne punktów wykresu (x,y) np. w formie klasycznej tabelki. Są to tzw. sumy Riemana. Jeżeli masz tak zadaną krzywą, nie musisz pisać żadnych programów, wystarczy excel lub zwykły kalkulator.
Czy o coś takiego chodzi?


strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj