logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 1277

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

isia1234
postów: 11
2013-04-20 16:00:23

Czy R+ jest przestrzenią wektorową nad ciałem R gdy x+y=x*y dla x,y∊R+ oraz α*x=xα dla x∊R+,α∊R. Proszę o rozwiązanie i wytłumaczenie ( wiem że trzeba sprawdzić aksjomaty ale mi wychodzi ze nie jest to przestrzeń wektorowa co nie zgadza sie z prawidłwową odpowiedzią)



isia1234
postów: 11
2013-04-20 16:02:59

Czy R+ jest przestrzenią wektorową nad ciałem R gdy x+y=x*y dla x,y\inR+ oraz \alpha * x=x^\alpha dla x\inR+ , \alpha\inR Proszę o rozwiązanie i wytłumaczenie ( wiem że trzeba sprawdzić aksjomaty ale mi wychodzi ze nie jest to przestrzeń wektorowa co nie zgadza sie z prawidłwową odpowiedzią)


tumor
postów: 8070
2013-04-20 16:35:19

Który wyszedł niespełniony? Tego jest dużo i się sprawdza nudno.

a) działanie jest łączne, jest przemienne, ma el. neutralny $1$, do każdego elementu znajdziemy przeciwny

b) $\alpha (x+y)=(xy)^\alpha=x^\alpha y^\alpha=\alpha x + \alpha y$

c) $(\alpha+\beta)x=x^{\alpha+\beta}=x^\alpha x^\beta = \alpha x + \beta x$

d) $\alpha (\beta x)=(x^\beta)^\alpha=x^{\beta \alpha}=x^{\alpha \beta} = (\alpha \beta )x$

e) skalar 1 jest neutralny $1x=x^1=x$

Przy tym istotne jest, żeby odróżniać, kiedy mamy na myśli "normalne" rozumienie działań, a kiedy "zasłaniamy" stare definicje nowymi. Ale może dasz radę. :)



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj