logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Zadania tekstowe, zadanie nr 1456

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

americandream
postów: 1
2013-06-18 17:55:07

Czy ktoś jest w stanie rozwiązać te dwa zadania?

1. Wyróżnij zdania w sensie logicznym w przytoczonym niżej tekście.

Nie powinniśmy wychowywać dzieci w przekonaniu, że kłamstwo jest zakazane bezwzględnie, ponieważ przekonają się rychło, że jest ono w życiu niezbędne, że bywa dobrodziejstwem i że obejść się bez niego niepodobna, a przekonawszy się o tym zechcą zwątpić w wartość moralną prawdomówności jakiejkolwiek. Nie uczymy ich również, że kłamstwo bywa dobre w pewnych okolicznościach, ponieważ reguła taka zbyt ła¬two daje się rozciągnąć na niezliczoną ilość wypadków, a jej elastyczność jest niebezpieczna. Należy, przeciwnie, utwierdzać je w przekonaniu, że kłamstwo jest złem, i że niekiedy trzeba kłamać ze świadomością zła, aby zapobiec innemu, dotkliwszemu złu, że więc w takich sytuacjach kłamstwo, choć moralnie dopuszczalne lub nakazane, nie przestaje być złem. Wychowanie takie jest uciążliwe, kłopotliwe, ryzykowne i jedynie zgodne z nieodpartą intuicją ludzkich potrzeb.

2. Zbuduj schematy podanych niżej zdań. Wskaż w każdym z nich funktory i ich argumenty.

a)Przyjąłeś fałszywe założenia lub popełniłeś błąd w rozumowaniu.
b)Rozumiesz treść mojej wypowiedzi zawsze i tylko wtedy, gdy potrafisz wyrazić ją własnymi słowami.
c)Jeżeli myślisz jasno, to nieprawda, że nie potrafisz jasno wyrazić swojej myśli.
d)Jesteś inteligentny i nieprawda, że masz złą pamięć.
e)Jeżeli nieprawda, że twierdzenia matematyki mogą okazać się fałszywe, to nieprawda, że twierdzenia logiki mogą okazać się fałszywe.



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj