logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza funkcjonalna, zadanie nr 2909

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

mattidomi
postów: 3
2014-12-16 19:31:19

Zbadaj przegieg zmienności funkcji: y=\sqrt{a} + 1/\sqrt{a}
Inaczej pisane to oczywiście y=pierwiastek z a + 1 podzielić przez pierwiastek z a
 Dziedzina funkcji
 Miejsca zerowe
 Granice na krańcach dziedziny
 Pochodna
 (Dziedzina pochodnej)
 Punkty stacjonarne
 Funkcja rosnąca
 Funkcja malejąca
 Minima i maksima (lokalne)
 Wartości ekstremalne
 Druga pochodna
 (Dziedzina drugiej pochodnej)
 Miejsca zerowe drugiej pochodnej
 Funkcja wypukła
 Funkcja wklęsła
 Punkty przegięcia

Pomóżcie :)


tumor
postów: 8070
2014-12-16 20:23:28

Zacznijmy od dziedziny. Masz, jak widzę, ułamek i masz pierwiastek parzystego stopnia. Jaki nie może być mianownik i co nie może być pod pierwiastkiem parzystego stopnia?

(Podpowiedź: piszesz "pomóżcie" mając na myśli "zróbcie za mnie", albo umiesz zrobić co najmniej połowę z punktów, wtedy niepotrzebnie o nie pytasz, albo nie potrafisz, wtedy jest wielkim błędem, że zamiast zamiatać ulice idziesz na studia)


mattidomi
postów: 3
2014-12-16 21:27:34

Masz rację, źle się wyraziłem. Dziedzinę i miejsca zerowe(nie ma ich) mam wyliczone. Granice na krańcach dziedziny i pochodną też. Pochodna to \frac{a-1}{2a\sqrt{a}}
Dziedzinę pochodnej też oczywiście mam
Punkty stacjonarne: x=1 (tu nie jestem pewien)
Funkcja malejąca w (0;1)
rosnąca w (1;+\infty)
I dalej zaczyna się u mnie problem
Jeżeli chodzi o minimna i maksima to minimum sprawdzam w 1 i wtedy maksimum nie ma?




mattidomi
postów: 3
2014-12-16 21:30:02

Nie potrafię tu tego zapisywać. Ta pochodna pisana słownie to:
(a-1) w liczniku oraz
2a razy pierwiastek z a w mianowniku
Mogę prosić o dalszą pomoc bądź jakieś wskazówki?


tumor
postów: 8070
2014-12-17 05:41:46

$ a $ to dziwna litera na argument, jeśli jednak mówimy rzeczywiście o funkcji $y(a)$, a nie o stałej $a$, to dalej:

$f`(a)=\frac{1}{2}a^{-\frac{1}{2}}-\frac{1}{2}a^{-\frac{3}{2}}$
$f``(a)=\frac{-1}{4}a^{-\frac{3}{2}}+\frac{3}{4}a^{-\frac{5}{2}}=
\frac{3-a}{4}*a^{-\frac{5}{2}}$

(polecam takie pochodne rozbijać, bo jest szybciej niż gdyby liczyć ze wzoru na pochodną ilorazu)

pierwsza pochodna zeruje się dla a=1, to jest dobrze
druga pochodna zeruje się dla a=3
Mianownik (przy zapisie w postaci ułamka) pochodnej (tak pierwszej jak drugiej) jest dodatni, bo to pierwiastek.
Dzięki temu łatwo podać monotoniczność i wypukłość, bo wystarczy się skupić na znaku licznika.

Funkcja jest różniczkowalna w dziedzinie, a dziedzina jest zbiorem otwartym, zatem wszystkie ekstrema wykryjesz pochodnymi (inaczej byłoby na przykład z $f(x)=|x|$)
Tu funkcja ma tylko minimum. Podobnie ma jeden punkt przegięcia. W $(0,3)$ jest wypukła czy wklęsła?

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj