logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 3165

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

namakura
postów: 2
2015-02-01 14:36:08

Narysuj zbior A=(z $\in$ C:|z+3+i| $\le$ 2 $\wedge$ $\pi$ $\le$ Argz $\le2$ $\pi$ )
mogłem coś pomylić w zapisie, ale chyba się domyślicie o co chodzi


Wiadomość była modyfikowana 2015-02-01 14:37:01 przez namakura

tumor
postów: 8070
2015-02-01 15:35:24

chodzi o zbiór punktów spełniających jednocześnie dwa warunki

a) $|z+3+i|\le 2$
czyli odległość od $-(3+i)$ (czyli (-3,-1)) ma być nie większa niż 2, oznacza to koło wraz z brzegiem.
b) $\pi \le Argz \le 2\pi$
czyli argument liczby ma być między $\pi$ a $2\pi$, czyli bierzemy pod uwagę ćwiartki 3 i 4 układu.
Drobną wątpliwość mam odnośnie argument $2\pi$.
Raczej przez Argz oznaczamy argument główny liczby z, czyli należący do $[0;2\pi)$, w takim razie bralibyśmy pod uwagę $\pi$, czyli ujemną część osi rzeczywistej, ale już nie $2\pi$, czyli część dodatnią.


namakura
postów: 2
2015-02-01 16:44:53

mialem to zadanie na kolokwium, zrobilem w ten sam sposob i nie zaliczylem... Chcialem sie upewnic :) jedyne co, to pomylilem sie miedzy pi a Argz powinno byc tylko < (reszte przepisalem tak samo jak bylo w poleceniu), i mam pytanie, jesli bedzie w module z i jakies inne liczby (lub i), to zawsze to beda wspolrzedne srodka kola?


tumor
postów: 8070
2015-02-01 17:01:05

moduł to długość liczby zespolonej. Zatem $|z-w|$ to geometrycznie rozumując odległość między punktami $z,w$. Punkty o odległości równej lub mniejszej od pewnego $w$ to koło o środku w punkcie $w$

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj