logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Rachunek różniczkowy i całkowy, zadanie nr 3272

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

ola19ola94
postów: 9
2015-03-04 17:30:41

Witam, miałam takie zadanie na egzaminie. Czy jest możliwośc pomocy w rozwiazaniu? Bardzo mi zależy.

Wyznacz pole ograniczone krzywymi x=1 i y=1/x i asymptota pozioma prawostronna (wyznaczona z całki niewłaściwej.


tumor
postów: 8070
2015-03-04 17:37:23

dla $a>1$ mamy
$\int_1^a \frac{1}{x}dx=[lnx]_1^a=lna$

$\int_1^\infty \frac{1}{x}dx=\lim_{a \to \infty} lna$


ola19ola94
postów: 9
2015-03-04 17:41:21

A jak bedzie wyglądało obliczenie pola? W jakich granicach? Kompletnie nie wiem jak ugryźć to zadadnie a także jak obliczyć asymptote - liczę ja tylko z funkcji 1/x? Bede wdzięczna za wszystkie wskazówki.



ola19ola94
postów: 9
2015-03-04 17:45:37

Ok, juz widzę. Ale skąd wiem ze a>1? Przepraszam za głupie pytania, ale nie jestem na pewno mistrzem matematyki :(


tumor
postów: 8070
2015-03-04 20:00:26

No narysuj. x=1 to prosta pionowa.
y=0 to prosta pozioma, przy okazji pozioma asymptota prawostronna funkcji $y=\frac{1}{x}$, a wykres funkcji to hiperbola.
Jeśli mamy liczyć pole wyznaczone przez te wykresy, to musimy wiedzieć, o które pole chodzi. No i tu chodzi o obszar ograniczony od lewej przez x=1, od dołu przez y=0, od góry przez $y=\frac{1}{x}$.

Stąd postać całki.
Całka niewłaściwa, bo liczymy w nieskończoności. Całka niewłaściwa to granica całek. Z granicą idziemy do nieskończoności, więc a się zwiększa do nieskończoności, możemy zatem od razu zacząć od a>1, bo początek na granicę i tak nie ma wpływu.

Gdy masz zadanie, spróbuj zobaczyć, o co w zadaniu chodzi. Nie licz bezmyślnie. Da się czasem policzyć, napisać wynik, ale go nie rozumieć, tylko po co tak robić? :) O wiele lepiej wiedzieć o co dokładnie pytają i wiedzieć, co znaczy udzielona odpowiedź.

Może się zdarzyć, że pole figury nieograniczonej jest skończone, może się zdarzyć skończona całka niewłaściwa z dodatniej funkcji. A może być pole nieskończone, całka nieskończona.
Przemyśl. ;)




ola19ola94
postów: 9
2015-03-04 20:13:43

Dziękuję z całego serca, rozumiem!

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj