logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Probabilistyka, zadanie nr 3311

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

geometria
postów: 865
2015-03-13 18:12:02

Urna zawiera n kul białych i n czerwonych. Dwie kule są wybrane jednocześnie z urny.
Opisz przestrzeń zdarzeń elementarnych.

Najpierw zalozmy, ze kule zarowno biale jak i czerwone sa rozroznialne. Jednoczesny wybor dwoch kul rozumiem tak, ze nie jestem w stanie stwierdzic , ktorą kulę wyciagnalem jako pierwsza (po prostu wyciagam dwie kule, kolejnosc nie ma znaczenia).

Na podstawie powyzszego napisalem taka $\Omega$:
$\Omega$={$\omega:$ $\omega$={$x_{1}$, $x_{2}$}, $x_{1}$, $x_{2}$$\in${$b_{1}$, $b_{2}$, ...,$b_{n}$, $c_{1}$, $c_{2}$, ..., $c_{n}$}}
Czy dobrze?



tumor
postów: 8070
2015-03-13 18:20:07

Dobrze, jeśli mają być rozróżnialne.

Przy tym zadania układane są najczęściej ze zdrowym rozsądkiem. Gdy obiekty mają być rozróżnialne, to są książki, ludzie, liczby, ewentualnie kule numerowane. Natomiast n kul w jednym kolorze sugeruje raczej, że kul nie rozróżnimy. Jak w życiu, prawda? Jak często widujesz białe kule, które umiesz odróżnić?




geometria
postów: 865
2015-03-13 18:55:00

Raczej sa nierozroznialne.
Dla kul nierozroznialnych:
$\Omega$={$\omega$: $\omega$={$x_{1}$, $x_{2}$},$x_{1}$, $x_{2}$$\in${b,c}}
Dobrze?


tumor
postów: 8070
2015-03-13 19:17:03

Źle napisałem wyżej. Niedobrze. :)
Brakuje warunku, że $x_1\neq x_2$.

Natomiast w przypadku nierozróżnialnych nie jest dobrze z innego powodu.

Nawiasami $\{\}$ oznaczamy zbiory. Musielibyśmy zaznaczyć, że mówimy o multizbiorach, żeby Twoje rozwiązanie było dobre.
Bo w przypadku zbiorów mamy $\{b,b\}=\{b\}$, a chyba się zgodzisz, że wylosowanie dwóch białych nie jest tym, co wylosowanie jednej białej. :P

W przypadku z rozróżnianiem dwie białe miały różne numery, więc ten problem nie występował, należało jednak napisać, że nie można dwa razy wylosować kuli w tym samym kolorze z tym samym numerem.
W przypadku nieodróżniania możemy napisać, że wyniki to
$\{b,b\}, \{c,c\}, \{b,c\}$, tylko należy rozumieć (i najlepiej pisemnie to stwierdzić, że $\{b,b\}$ oznacza parę kul białych, nie zaś zbiór identyczny z $\{b\}$


geometria
postów: 865
2015-03-14 13:49:07

Ok.
Mam jeszcze takie pytanie. Czy mozna okreslic te $\Omega$
na inny sposob (zarowno w przypadku rozroznialnosci jak i nierozroznialnosci).


geometria
postów: 865
2015-03-16 14:17:04

Chcialbym okreslic przestrzen probabilistyczna tego doswiadczenia, czyli ($\Omega$, $\Phi$, P).
(tylko dla kul rozroznialnych)
Przestrzen zdarzen elementarnych, czyli $\Omega$ :
$\Omega$={$\omega$: $\omega$={$x_{1}$, $x_{2}$}, $x_{1}$, $x_{2}$$\in${$b_{1}$,$b_{2}$, ...,$b_{n}$, $c_{1}$, $c_{2}$, ...,$c_{n}$}, $x_{1}$$\neq$$x_{2}$}
Teraz $\Phi$, czyli przestrzen zdarzen losowych (podzbiory zbioru $\Omega$)
$\Phi$={$\emptyset$, $\Omega$, a dalej?...} no i co z P?



geometria
postów: 865
2015-03-17 00:56:27

Moglbym poprosic o pomoc?


tumor
postów: 8070
2015-03-17 06:13:15

W przypadku przestrzeni skończonych zbiór zdarzeń losowych to całe $2^{\Omega}$, czyli wszystkie podzbiory $\Omega$.

Jeśli zdarzenia elementarne są jednakowo prawdopodobne, to wtedy
$P(A)=\frac{|A|}{|\Omega|}$ dla każdego $A\subset \Omega$.
Dlatego wygodne są takie przestrzenie, w których zdarzenia elementarne jednakowo prawdopodobne są. Jeśli nie - to trzeba więcej wypisywać. P to prawdopodobieństwo. Masz zatem podać, w jaki sposób będzie liczone dla wszystkich zbiorów mierzalnych (w tym przypadku: wszystkich zbiorów w ogóle).

Model, który zastosujesz, ma odpowiadać temu, co chcesz liczyć.
Na przykład rzucamy dwukrotnie kostką, a liczymy sumę oczek. $\Omega$ to może być
$\{11,12,13,...,16,21,22,..,26,...,61,...,66\}$
(wtedy zdarzenia są jednakowo prawdopodobne, jest ich dużo), ale $\Omega$ to może też być:
$\{2,3,...,12\}$
wtedy zdarzeń jest mało, ale nie są jednakowo prawdopodobne. Możemy przyjąć tę pierwszą przestrzeń, bo mając wypisane ciągi łatwo liczyć sumę, możemy drugą - bo od razu mamy sumy, a informacja o ciągach nie jest nam potrzebna.

Przestrzeń ma zawierać to, czego potrzebujesz. I tyle. :)


geometria
postów: 865
2015-03-17 12:54:46

Mam obliczyc
b) jakie jest prawdopodobienstwo, ze kule sa roznych kolorow
c) policz prawdopodobienstwo, ze kule sa tego samego koloru i policz granice tej wartosci, gdy n dazy do nieskonczonosci.
(umiem policzyc te zdarzenia) tylko nie wiem co napisac w tym $\Phi$?
Bo $\Phi$ to podzbiory zbioru $\Omega$.
To mam je wszystkie wypisac? Jak? Dwa z nich to $\emptyset$ i $\Omega$ a reszta?

b) A$\in$$\Phi$
A={$\omega$$\in$$\Omega$: $x_{1}$$\in${$b_{1}$, ..., $b_{n}$}$\wedge$$x_{2}$$\in${$c_{1}$, ..., $c_{n}$}}
Tylko wlasnie nie wiem co z tym $\Phi$?


tumor
postów: 8070
2015-03-17 17:53:43

Przepraszam, ale teraz jesteśmy cofnięci do podstawówki, a ja takiej kpiny nie lubię. Masz zbiór. Masz wypisać jego podzbiory. Do wyboru jest tylko zrobić to od razu albo opuścić uczelnię w hańbie i wstydzie. Ja już napisałem swoje. Czytającym wystarczy.

strony: 1 2

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj