logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza matematyczna, zadanie nr 3363

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

madziula918
postów: 9
2015-04-01 19:29:21

Obliczyć pochodna funkcji:

$f(x)=\frac{sinx}{1+arctgx}+ln(2-\sqrt{3x+1}$


tumor
postów: 8070
2015-04-01 19:48:57

$ f`(x)=cosx(1+arctgx)^{-1}+sinx(-1)(1+arctgx)^{-2}*\frac{1}{1+x^2}+\frac{1}{2-\sqrt{3x+1}}*(-\frac{1}{2})*(3x+1)^{-\frac{1}{2}}*3$


madziula918
postów: 9
2015-04-04 17:52:33

a mogę prosić o wytłumaczenie tak krok po kroku?:)


tumor
postów: 8070
2015-04-12 10:52:24

Ło.
Ok. Granicą ciągu $a_n$ nazywamy liczbę g, jeśli
$\forall_{\epsilon >0}\exists_{n_0} \forall_{n>n_0}|a_n-g|<\epsilon$

Mówimy, że funkcja ma w $x_0$ granicę równą g, jeśli jest określona w pewnym otoczeniu punktu $x_0$ oraz dla każdego ciągu $a_n$ o wyrazach różnych od $x_0$ i o granicy w $x_0$ istnieje granica ciągu $f(a_n)$ i jest nią g.

Jeśli f jest funkcją określoną w pewnym otoczeniu punktu $x_0$ oraz istnieje w $x_0$ granica funkcji $\frac{f(x)-f(x_0)}{x-x_0}$, to granicę tę nazywamy pochodną funkcji f w punkcie $x_0$.
funkcja przyporządkowująca argumentowi x pochodną funkcji f w x nazywa się funkcją pochodną funkcji f.

Pochodna sumy lub różnicy funkcji to odpowiednio suma pochodnych, różnica pochodnych funkcji.
Pochodną iloczynu liczymy jako
$(f(x)g(x))`=f`(x)g(x)+g`(x)f(x)$
Pochodną złożenia funkcji liczymy
$(f(g(x))`=f`(g(x))g`(x)$
Istnieje wzór na pochodną ilorazu, ale korzystałem ze wzoru na iloczyn.

Pełne wyjaśnienie z przykładami, ćwiczeniami i dowodami to ok 10 godzin, jeśli będziesz chciała na raz to ok 300 zł.
Jeśli mam też tłumaczyć od podstaw definicję funkcji, złożenia funkcji, logarytmy, funkcje trygonometryczne, cyklometryczne i potęgowe, to czasu dwa razy więcej, cena dwa razy wyższa.



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj