logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Inne, zadanie nr 3577

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

ryed
postów: 4
2015-08-19 16:29:11

Dzień dobry

w zadaniu należy obliczyć z jaką dokładnością należy wykonać niwelację tak aby błąd wyznaczenia najsłabszego punktu nie przekroczył 5 mm a błąd wyrównanego przewyższenia $m_{dh_{4}}$ nie przekroczył 5 mm.




Obliczając błąd niwelacji na kilometr ze wzoru na błąd wyznaczenia wysokości najsłabszego punktu:
$m_{km}=\frac{m_{H_{idop}}}{\sqrt{(A^{T}PA)^{-1}}}$
otrzymałam dwa wyniki:
$m_{km1}=0,004183m$
$m_{km2}=0,004093m$

Obliczając ten błąd ze wzoru na błąd wyrównanego przewyższenia:
$m_{km}=\frac{m_{dh_{dop}}}{\sqrt{a_{n}Q(a_{n})^{T}}}$
otrzymałam już jeden wynik:
$m_{km3}=0,003564m$

Bardzo proszę o pomoc w tym zadaniu. W sumie mam 3 wyniki, z których nie wiem który jest tym odpowiednim. Powinnam z nich wybrać najmniejszy, który daje największą dokładność, czyli $m_{km3}$, czy obliczyć z nich w jakiś sposób średnią?




janusz78
postów: 820
2015-08-23 17:08:13

Dla błędu niwelacji wyznaczania wysokości najsłabszego punktu obliczamy pierwiastek kwadratowy z sumy kwadratów otrzymanych dwóch wartości i porównujemy tę wartość z wartością otrzymaną ze wzoru na błąd wyrównanego przewyższenia, biorąc minimum tych wartości.

Patrz na przykład
Lubomir, Włodzimierz Baran. Teoretyczne podstawy opracowania wyników pomiarów geodezyjnych (przykład 3.1.7 strona 223-224). Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 1999.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj