logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Teoria mnogości, zadanie nr 3591

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

geometria
postów: 865
2015-09-04 15:25:01

Wroce jeszcze do poprzedniego zadania.

Czy mozna je bylo jeszcze tak rozwiazac?

Mam takie twierdzenie:
Jesli ($A_{n}$) jest ciagiem zbiorow przeliczalnych, to zbior $\bigcup _{n} A_{n}$ tez jest przeliczalny.

Sam zbior A w zadaniu jest nieskonczony.

Zbior $\{\frac{\pi}{6}, \frac{5\pi}{6}\}$ jest skonczony, wiec jest przeliczalny.

$A_{k}=\{\frac{\pi}{6}+2k\pi, \frac{5\pi}{6}+2k\pi\}$ jest ciagiem zbiorow przeliczalnych.

Niech $A=\bigcup _{k\in Z} \{\frac{\pi}{6}+2k\pi, \frac{5\pi}{6}+2k\pi\}$, wiec jest to suma zbiorow przeliczalnych, ktora tez jest przeliczalna (na podstawie tego twierdzenia).

Zatem zbior A jest przeliczalny.





tumor
postów: 8070
2015-09-04 18:05:59

Ciągiem nazywamy raczej funkcję o dziedzinie $N$, czyli Twoje $k$ musiałoby być naturalne, a nie całkowite.

Poprawnie będzie na przykład $A_k=\{\frac{1}{6}\pi+2k\pi,
\frac{5}{6}\pi+2k\pi,
\frac{-7}{6}\pi-2k\pi,
\frac{-11}{6}\pi-2k\pi,\}$
bo wówczas masz indeksowanie $k\in N$.

---

Twoje rozwiązanie jest dobre, jeśli skorzystamy z faktu nieco ogólniejszego: dowolna przeliczalna suma (a więc można indeksować także po $Z$) zbiorów przeliczalnych jest zbiorem przeliczalnym.




geometria
postów: 865
2015-09-04 21:27:38

Dziekuje.

A wracajac do ostatniego zadania to zamiast bijekcji mozna to udowodnic odpowiednim komentarzem? Bo takie wyjscie byloby dla mnie lepsze.


tumor
postów: 8070
2015-09-04 22:18:29

W matematyce? Można. Ma być to poprawne rozumowanie przy użyciu dobrze zdefiniowanych pojęć. Wtedy matematycy uznają. Wzory nie są najważniejsze. :)
Natomiast jeśli wykładowca wymaga czegoś innego, to trzeba się dostosować do jego wymagań.
Rzucaj tu ideę dowodu. Jeśli będzie trzeba uściślać, to jakoś ogarniemy.


geometria
postów: 865
2015-09-05 21:02:48

Np. majac przedzial $[-\pi,0]$ albo $[0, \pi]$, ...
Wartosci wymierne funkcji sinus na kazdym z tych przedzialow sa zbiorami przeliczalnymi (bo $Q$ jest przeliczalny), wiec zbior argumentow tez jest przeliczalny.




tumor
postów: 8070
2015-09-05 21:07:55

Jest to prawda, podobnie jak jest prawdą "sinus tylko dla przeliczalnie wielu argumentów ma wymierne wartości, BO TAK". :)

Dlaczego akurat przedział $[0,\pi]$? Czemu taki? Czemu dla takiego przedziału jest widoczne, Twoim zdaniem, że wartości wymiernych będzie przeliczalnie wiele? (w sensie: musi to być bardziej widoczne niż sam fakt, który za pomocą tej obserwacji wykazujesz)


geometria
postów: 865
2015-09-06 15:11:02

Przedzial byl przykladowy.
--------------

Zbior argumentow na przedziale, ktory jest jednym okresem jest przeliczalny. Dziedzina funkcji sinus, czyli zbior $R$ zawiera przeliczalna liczbe takich przedzialow.


tumor
postów: 8070
2015-09-06 15:32:20

O ile mnie pamięć nie myli, to dowodziłeś, że $[0,\pi]$ jest nieprzeliczalny.
Zbiór argumentów jest nieprzeliczalny.
Masz UDOWODNIĆ, że zbiór argumentów KTÓRYM FUNKCJA sinus PRZYPORZĄDKOWUJE WARTOŚCI WYMIERNE jest przeliczalnym podzbiorem tego NIEPRZELICZALNEGO zbioru argumentów.

Mylisz argumenty z wartościami funkcji?

---

Dowód polega na tym, by rzeczy trudne uzasadnić łatwymi.

Masz dwie rzeczy:
a) sinus tylko przeliczalnie wielu argumentom z R przyporządkowuje wartości wymierne.
b) sinus tylko przeliczalnie wielu argumentom z $[0,\pi]$ przyporządkowuje wartości wymierne.

Owszem. Oba te zdania są prawdziwe. Ja się pytam, dlaczego uznałeś, że drugie jest o tyle łatwiejsze, że nadaje się do uzasadnienia pierwszego. Czemu nie uzasadniłeś tego na przykład przedziałem $[121234234,8293847238794982]$ w którym sinus też tylko dla przeliczalnie wielu argumentów przyjmuje wartości wymierne, albo prawdziwą uwagą, że sinus przyjmuje wartości algebraiczne tylko dla przeliczalnie wielu argumentów przestępnych (a z tej prawdy teza wynika natychmiast!).
Dlaczego ten przedział? Dlaczego to sprawia, że nagle wszystko jest jasne?

Rozumiesz, o co ja pytam? Trudne uzasadnia się łatwym. A ja nie wiem, dlaczego swoje uzasadnienie masz za łatwiejsze od tezy, którą dowodzisz.


geometria
postów: 865
2015-09-06 15:43:49

Nie za bardzo rozumiem Twoich pytan.


geometria
postów: 865
2015-09-06 17:32:07

Pogubilem sie juz w tym zadaniu.

strony: 1 2

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj