logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza matematyczna, zadanie nr 3660

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

adrianna
postów: 21
2015-10-10 16:11:54

Wyznaczyć $\sigma$-ciało generowane przez rodzinę żłożoną z n różnych właściwych podzbiorów zbioru X.


tumor
postów: 8070
2015-10-10 18:50:27

Niecha $A_i, 1\le i \le n$ będą tymi właściwymi podzbiorami X.

Można tę rodzinę opisać na wiele sposobów.
Można zauważyć, że te podzbiory opisują podział (za pomocą relacji równoważności $ xRy \iff \forall_{0<i\le n}(x\in A_i \iff y\in A_i)$ ).
$\sigma$-ciało to wówczas rodzina wszystkich (skończonych) sum elementów tego podziału (sumując zero elementów uzyskamy $\emptyset$)

Jeśli rozważymy rodzinę wszystkich n-elementowych ciągów zerojedynkowych $a\in \{0,1\}^n$, to można stworzyć rodzinę $P$, której elementy mają postać
$A_1^{a_1}\cap A_1^{a_1}\cap ... \cap A_n^{a_n}$
gdzie $A_i^{a_i}=A_i$ gdy $a_i=1$ oraz $A_i^{a_i}=A_i^,$ gdy $a_i=0$ dla każdego ciągu $a=a_1,...,a_n\in \{0,1\}^n$.
Rodzina $P$ jest tym samym zbiorem który uzyskaliśmy w pierwszym rozwiązaniu. Dalej postępujemy podobnie.

Możemy indukcyjnie.
$\{X,\emptyset\}$ jest $\sigma$-ciałem.
Jeśli teraz pewna skończona rodzina $R$ jest $\sigma$-ciałem, natomiast $R_i$ jest rodziną zbiorów postaci $C\cap A_i, C\cap A_i^,, C\cup A_i, C\cup A_i^`$ dla wszystkich $C\in R$, to $R\cup R_i$ jest $\sigma$-ciałem.

Ogólnie, z definicji, chodzi w każdym przypadku o $\sigma$-ciało najmniejsze w sensie relacji inkluzji, którego elementami są wszystkie zbiory $A_i$

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj