logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Inne, zadanie nr 3661

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

klauduska
postów: 1
2015-10-10 21:23:28

Witam,
Mam do rozwiązania zadanie z Teorii liczb. To dopiero początki mojej przygody z tym przedmiotem.

Treść zadania: Ile wierzchołków i krawędzi ma graf pełny trójdzielny Kl,m,n (l,m,n są w indeksie dolnym).

Moje domniemane rozwiązanie: Ilość wierzchołków równa jest m+n.

Czy to dobra odpowiedź? I co z liczbą krawędzi? Nie do końca rozumiem zapis tego grafu Kl,m,n, szukałam jakiś informacji ale niestety jest opisany tylko graf pełny dwudzielny.

Z góry bardzo dziękuje za jakąś pomoc :)


tumor
postów: 8070
2015-10-10 21:50:14

Przed uczeniem się teorii liczb warto się nauczyć czytać.
Już pierwszy wynik z google, wikipedia, podaje, co to pełny graf trójdzielny.

Graf trójdzielny, jak sobie uogólnimy z definicji grafu dwudzielnego, to taki, w którym wierzchołki można podzielić na trzy zbiory rozłączne, przy tym jeśli dwa wierzchołki należą do tego samego z tych trzech zbiorów, to nie są połączone krawędzią.

Graf pełny trójdzielny to taki, w którym połączone krawędziami są wszystkie wierzchołki, które mogą być połączone, by jeszcze zachowany był warunek powyższy grafu trójdzielnego.

Zapis $K_{l,m,n}$ mówi tyle, że wymienione trzy zbiory rozłączne mają odpowiednio l,m,n wierzchołków. Graf ma zatem l+m+n wierzchołków.

Zliczenie krawędzi jest również oczywiste.
Każdy wierzchołek ze zbioru l-elementowego możemy połączyć z n+m wierzchołkami z pozostałych zbiorów,
każdy wierzchołek ze zbioru n-elementowego możemy połączyć z l+m wierzchołkami,
każdy wierzchołek ze zbioru m-elementowego możemy połączyć z n+l wierzchołkami.
Przy tym zliczając w ten sposób ilość połączeń każdą krawędź liczyliśmy dwukrotnie.
Jeśli umiesz mnożyć i dodawać liczby całkowite, to prawdopodobnie znajdziesz rozwiązanie.


strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj