logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Logika, zadanie nr 3703

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

geometria
postów: 865
2015-10-23 15:29:57

Chcialbym zapytac o roznice w znaczeniu slowa LUB w matematyce (najlepiej odnoszac sie do przykladu typowo matematycznego) a w zyciu codziennym.
Czasami z tego powodu zdarzaja sie niejednoznacznosci.
Generalnie wiem jakie wartosci logiczne przyjmuje alternatywa a co za tym idzie kiedy jest prawdziwa.


tumor
postów: 8070
2015-10-23 17:16:32

W języku potocznym wymiennie stosuje się "lub" i "albo... albo".

Możemy powiedzieć "pada lub nie pada" oraz "albo pada albo nie pada" i oba zdania są poprawne w języku potocznym, choć w rachunku zdań nie opiszemy ich identycznie.

Jeśli wiemy, że Jaś zostawił odciski palców na wysokości 3,30 m, to możemy wnioskować "Jaś jest bardzo wysoki lub jest bardzo skoczny". Nie mamy wtedy na myśli, że "albo Jaś jest wysoki, albo bardzo skoczny".

W pierwszym z przykładów wiemy, że deszcz nie może jednocześnie padać i nie padać, stosujemy "lub", bo wystarcza nam, że dzieje się na raz co najmniej jedna ewentualność. "albo albo" podkreśla, że dokładnie jedna.
W przypadku Jasia możliwe jest, że jest jednocześnie wysoki i skoczny i gdyby chciał, to by zrobił odciski palców i na 3,50 m.

Patrząc zatem logicznie używamy "lub" bez wiedzy, czy zachodzi jedna możliwość czy dwie, wiemy natomiast, że co najmniej jedna.
Patrząc potocznie, niejednokrotnie przemycamy do zdania wiedzę, że DOKŁADNIE jedna możliwość. Gdy człowiek potoczny dostaje zdanie, w którym ma "lub" ale nie dysponuje wiedzą, to czasem gubi się i myli to z "albo albo".

W szczególności pomyłki ludzi potocznych mają miejsce, gdy dwie składowe części zdania nie są związane tematycznie, a tym bardziej materialnie.
Zdanie "Pies jest groźny lub nie" jest dla ludzi jasne, "Pies jest groźny lub czworonożny" już wprowadza nieco zamieszania, "Pies jest czworonożny lub Bratysława jest nad Wisłą" to już totalny chaos.

W przypadku zdań matematycznych podobnie możemy powiedzieć "a>7 lub a<23094820340", a człowiek potocznego zdziwi brak związku między wypisanymi liczbami, możemy też powiedzieć "przestrzenie Tichonowa są regularne lub ciała skończone mają parzystą ilość elementów", gdzie już w ogóle nie widać związku tematycznego między fragmentami zdania.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj