logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Inne, zadanie nr 4095

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

kuk721
postów: 7
2016-01-12 23:29:14

Witam, czy może mi ktoś dokładnie wytłumaczyć na czym polega perfidny wielomian Wilkinsona? Muszę napisać referat na ten temat i nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Dziękuję


tumor
postów: 8070
2016-01-13 08:01:48

Sensownie jest udać się do biblioteki. Ale masz pewnie internet, więc można też wpisać coś w google. Co już masz o tym wielomianie znalezione przez wpisanie JEDNEGO ZAPYTANIA w google? Bo ja już znalazłem dość tekstu na referat.


kuk721
postów: 7
2016-01-13 17:29:52

Sciągnąłem z internetu już parę książek ale nie znalazłem prawie nic. W google jedyne strony, na których jest coś wspomniane w więcej niż jednym zdaniu są w języku angielskim, a niestety nie znam go w takim stopniu żeby zrozumieć te wszystkie matematyczne terminy.


tumor
postów: 8070
2016-01-13 17:32:01

A widzisz, to już dochodzimy do tego, że potrzebujesz darmowego tłumacza. Jakich matematycznych terminów nie rozumiesz? Coś możemy potłumaczyć. To znaczy zarzucisz terminem, a ja sprawdzę, czy wystarczyło użyć translatora google. :)


kuk721
postów: 7
2016-01-13 21:23:36

Czy mógłbyś mi pomóc z tym wyrażeniem? "the undesirability of naively computing eigenvalues of a matrix". Tłumaczenie z google wydaje mi się dziwne


tumor
postów: 8070
2016-01-13 21:58:31

Nie tłumacz wikipedii wprost na referacie, bo to plagiat. :)
Chodzi o to, że wielomian Wilkinsona pokazuje wady naiwnego obliczania (za pomocą komputera, numerycznie) wartości własnych macierzy przez policzenie współczynników wielomianu charakterystycznego, a następnie jego pierwiastków.

well conditioned i ill conditioned to pojęcia odnoszące się do wskaźnika uwarunkowania, czyli liczby opisującej niedokładność wyniki w zależności od niedokładności wprowadzonych danych (konieczne zaokrąglenia w metodach numerycznych). Podejście do macierzy za pomocą wielomianu charakterystycznego powoduje wprowadzenie wysokiego wskaźnika uwarunkowania, co zresztą zrozumiałe w kontekście całego artykułu: o to właśnie chodzi, że numeryczne obliczone wartości pierwiastków prostego na pozór wielomianu okazują się mocno niedokładne.

Dobrym słownikiem jest glosbe.com



kuk721
postów: 7
2016-01-13 22:19:37

Tłumaczę aby zrozumieć i móc opisać własnymi słowami, nie przepisuję tego dosłownie na referat. :P
Pomogłeś mi to zrozumieć.
Dziękuję bardzo za pomoc i podesłanie tego słownika. :)


kuk721
postów: 7
2016-01-16 17:32:19

Dobra, oddałem pracę ale okazało się, że wykładowcy nie chodziło o perfidny wielomian Wilkinsona tylko o to:

$\frac{q(x)}{q'(x)}=(\frac{p'(x)}{p(x)} - \frac{1}{x-s})^{-1}$

podobno jest to jakiś Algorytm Wilkinsona ale NIGDZIE nie mogę znaleźć info o takim algorytmie z takim wzorem.. Naprowadzi mnie ktoś?

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj