logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Probabilistyka, zadanie nr 4407

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

arbeiten100
postów: 1
2016-03-19 21:42:26

Witam.

Mam za zadanie zrobić wykres. Otóż problem wygląda tak.

Początkowo wykres jest prostą o stałej wartości np. 15. Na osi odciętych wartości są np. 1,2,3,4,5,6. Na osi rzędnych granice zmienności są: 15-30% oraz 15+30%. I teraz tak.

Pierwszy krok:

Dla wartości 15, która odpowiada argumentowi 0, należy wykorzystać funkcję losową, która wylosuje czy wartość będzie rosła czy malała. Oczywiście najlepiej tu wykorzystać rozkład normalny (tylko nie wiem jak). Prawdopodobieństwo tego, że nowa funkcja będzie rosła lub malała jest stałe (dla pierwszej wartości). Jest monotoniczność zostanie ustalona należy wykorzystać następną funkcję losową (rozkład normalny), która ustali o ile wartość się zmieni. I tak otrzymamy wartość dla kolejnego argumentu (1).

Drugi krok.

Zaczynamy od punktu z poprzedniego kroku. Jeśli funkcja wcześniej urosła, to prawdopodobieństwo tego, że znowu urośnie będzie wyższe od tego, że ona z maleje tym razem. Korzystamy z rozkładu gaussa (nie wiem jak to zrobić). Jak już się ustali monotoniczność, to ustalamy o ile znowu wartość się zmieni. Oczywiście nie przekraczamy granicy 15-30% oraz 15+30%. Rozkład normalny chyba przesunie się do wartości z poprzedniego kroku.

itd itd

Jak to zrobić. Macie jakiś pomysł? A może jakoś inaczej to rozwiązać? Potrzebuje ze stałej funkcji zrobić inną krzywą niemonotoniczną, oczywiście losową. Jak rozwiążę problem matematyczny, to będę pisał program w VBA, aby wykonać wykres dla dużo większej ilości argumentów. Bardzo dziękuję.


tumor
postów: 8070
2016-03-21 10:58:07

Piszesz, że coś ma się zmieniać, ale nie piszesz o ile.
Jakie funkcje masz do dyspozycji? Co to "funkcja losowa"? Co zwraca? Jaki rozkład? Mamy się mieścić w pewnym przedziale zmienności, to jasne, a poza tym wartości wybrane obojętnie jakie? Dlaczego i po co mówisz o rozkładzie normalnym? Dlaczego najlepiej niby go wykorzystać?


strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj