logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Matematyka dyskretna, zadanie nr 4443

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

brightnesss
postów: 113
2016-04-10 22:26:03

Zad1
Ile jest ciągów binarnych dlugości n, w ktorych wystepuje dokladnie k jedynek takich, że żadne dwie jedynki nie stoją obok siebie?

Zad2
Mamy k róznych kart pocztowych. Chcemy je wysłac do n przyjaciól. Na ile sposobow mozemy to zrobic przy zalozeniu ze kazda osoba moze otrzymac dowolna ilosc kart? Jaka bedzie odpowiedz jesli zalozymy dodatkowo, ze kazdy przyjaciel ma otrzymac kartke?

Bardzo prosze o wytlumaczenie tych zadan.





tumor
postów: 8070
2016-04-11 07:33:03

1.
Podejdź do zadania łącząc jedynki z zerami, bo wiemy, że po każdej jedynce (być może z wyjątkiem ostatniej) występuje zero.

a) Po ostatniej jedynce też występuje zero
Wówczas mamy k par (10) oraz n-2k zer, przed którymi nie ma jedynek. Ile jest sposobów ułożenia k par (traktujemy parę jak pojedynczy element) i n-2k zer?

b) Po ostatniej jedynce nic już nie ma.
Wówczas mamy ustalony ostatni element, k-1 par (10) oraz n-2(k-1)-1 zer. Ustalamy kolejność zer i par (10), a na końcu, na jeden możliwy sposób, wstawiamy jedynkę.




tumor
postów: 8070
2016-04-11 08:07:26

2.
Wyobraź sobie, że przyjaciele to numerki 1,2,...,n
Masz karty rozłożone kolejno na stole. Na każdej z k kart piszesz dowolny numer przyjaciela, bo numery mogą się powtarzać albo wcale nie wystąpić.
Dostaniesz zatem k-elementowy ciąg wyrazów pochodzących ze zbioru 1,2,...,n.
Wariacje z powtórzeniami.

Jeśli kart jest co najmniej tyle ilu przyjaciół, to możemy rozpatrywać tylko te opcje, w których każdy przyjaciel coś dostanie.
Zatem od wyniku poprzedniego, który obejmuje wszystkie wariacje (takie, w których użyto wszystkich n numerów przyjaciół, ale i takie, gdzie użyto n-1 numerów albo n-5 numerów) odejmij wszelkie możliwe wariacje używające maksymalnie n-1 numerów. Zostaną tylko te, które używają dokładnie n numerów (być może z powtórzeniami).
Przy tym rachunki w tym podpunkcie będą bardziej złożone, bo musisz się zastanowić, jak odjąć wszystkie wariacje nie spełniające naszych założeń, ale jednocześnie każdą odjąć raz, a nie więcej razy. ;)

Możesz użyć od razu wzoru na liczbę podziałów zbioru (rozbić zbioru). Wszak zbiór kart rozbijasz na n niepustych podzbiorów.

No i rozwiązałem to zadanie z założeniem, że każda karta będzie wysłana. Można się zastanowić, co się stanie, jeśli wcale tak nie będzie. Wówczas proponuję rozważać KOSZ NA ŚMIECI jako n+1 przyjaciela i zastosować techniki te co wcześniej (z wyjątkiem wymogu, by w drugim podpunkcie KOSZ dostał co najmniej jedną kartkę).

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj