logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 4643

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

slouch
postów: 4
2016-06-01 22:56:23

Cześć bardzo proszę o pomoc :)
PROJEKT
f(x)=(2a-b)x^{2}e\frac{b}{x} gdzie a=5 b=5
Zbadaj przebieg zmienności podanej poniżej funkcji, tj.
Wyznaczyć dziedzinę funkcji i sprawdzić jej parzystość.
Obliczyć punkty przecięcia z osiami:
punkty przecięcia wykresu funkcji z osią Ox (miejsca zerowe),
punkty przecięcia wykresu funkcji z osią Oy.
Obliczyć granice funkcji na krańcach przedziałów określoności dziedziny i zbadać ciągłość funkcji.

Wyznaczyć asymptoty:
pionowe,
poziome,
ukośne.
Określić przedziały monotoniczności funkcji oraz znaleźć ekstrema funkcji.
Wyznaczyć przedziały wklęsłości i wypukłości oraz znaleźć punkty przegięcia funkcji.

Stworzyć tabelkę zmienności funkcji.
Narysować wykres funkcji.


Uwaga!!! w przypadku kiedy funkcja w którymś z podpunktów ulega degeneracji i uproszczeniu proszę o kontakt mailowy w celu zmiany wartości parametrów.
chodzi mi glownie o rozwiazanie tej funkcji i wyznaczenie jej dziedziny,z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc :)




tumor
postów: 8070
2016-06-02 06:19:50

To może krótkie wyjaśnienie. Kiedy wstawiasz zadanie i nawet nie zaczynasz go robić, to nie ma tu żadnej pomocy. Chcesz zerżnąć zadanie z netów.
Wiele z podpunktów jest na poziomie samego początku liceum. A pomóc to ktoś może z trudnymi podpunktami, jeśli wykażesz jakąś chęć do samodzielnej pracy.

Student nie potrafi wyznaczyć dziedziny funkcji? To czemu ten student jest studentem, a nie kończy w tym roku gimnazjum?


slouch
postów: 4
2016-06-02 09:55:02

Cześć 😊 nie chce zerznac zadania, niestety w gimnazjum mało interesowała się matematyka przez co z tego okresu mam czarna dziurę, teraz mi się bardzo podoba i chciałabym zrobić zadanie tylko nie wiem jak je zacząć ogólnie wychodzi mi funkcja z dwiema niewiadomymi f (x)=5x kwadrat e do potęgi x przez 5 i nie wiem czy to juz jest rozwiązana funkcja i z niej mam wyznaczyć dziedzinę czy musze się jeszcze dowiedzieć czym jest x lub e ...chodzi mi głównie o początek a resztę chciałabym spróbować sama 😊pozdrawiam


tumor
postów: 8070
2016-06-02 10:54:06

To może na początek. Wzór funkcji określa sposób przyporządkowania wartości argumentowi. Zwyczajowo argument oznacza się literą x, ale gdyby się pojawiła inna, to nie należy rozpaczać.

Ogólnie rzecz wygląda tak: f(x)=cośtam, gdzie x jest argumentem, a cośtam to sposób wyliczania wartości, natomiast f to nazwa funkcji.

Gdybyśmy mieli $f(x)=6x^2$, to np dla argumentu 1 wartością jest $6*1^2$, dla argumentu -3 jest $6*(-3)^2$, a dla argumentu $\sqrt{19}$ jest $6*(\sqrt{19})^2$.

Dziedzina funkcji to zbiór jej argumentów. W przypadku funkcji rzeczywistych pytanie o dziedzinę jest pytaniem o jak największy podzbiór liczb rzeczywistych, które mogą być argumentami, tzn dla których wartości są liczbami rzeczywistymi.

Przykłady
a) $f(x)=x^2$
dziedziną jest cały zbiór liczb rzeczywistych, bo każdą liczbę możemy podnieść do kwadratu i wynikiem jest liczba rzeczywista
b) $f(x)=\frac{1}{x}$
dziedziną jest $R\backslash \{0\}$, czyli każda liczba rzeczywista poza zerem. Przez zero nie możemy podzielić.
c) $f(x)=\sqrt{2x-1}$
Dziedziną jest przedział $[\frac{1}{2},\infty)$
Bowiem dla liczb mniejszych niż $\frac{1}{2}$ dostalibyśmy pierwiastek drugiego stopnia z liczby ujemnej, a nie jest on liczbą rzeczywistą (jest zespoloną).
d) $f(x)=ctgx$
dziedziną jest $R\backslash \{k\pi: k\in Z\}$ czyli zbiór liczb rzeczywistych poza całkowitymi wielokrotnościami liczby $\pi$.

-------

Liczbę $\pi$ znasz. Liczba $e$ to też liczba, też dodatnia, też niewymierna a nawet przestępna. Wynosi w przybliżeniu $2,718281828$. W analizie matematycznej pojawia się bardziej niż często.

--------


Masz, chyba, funkcję $5x^2e^\frac{5}{x}$
Żeby wyznaczyć dziedzinę, musisz rozważyć, jaki może być x, a jaki być nie może. Masz tu, jak widać, dzielenie przez x, mnożenie przez x i podnoszenie do potęgi $\frac{5}{x}$. Jaki musi być x by każde z tych działań było wykonalne w liczbach rzeczywistych?



slouch
postów: 4
2016-06-03 16:46:38

dziękuję za odpowiedź :)
czyli dziedzina będzie taka ?
D = (–∞, 0) ∪ (0, +∞) = R–{0}



slouch
postów: 4
2016-06-03 16:47:50

D = (–∞, 0) ∪ (0, +∞) = R–{0}
D= (-nieskonczonosc, 0) U (0,+nieskonczonosc)= R-{0} ?



tumor
postów: 8070
2016-06-08 09:49:44

tak, x dowolny byle nie 0


funkcję f nazywamy parzystą, gdy f(-x)=f(x) dla każdego x w dziedzinie.
funkcję f nazywamy nieparzystą, gdy f(-x)=-f(x) dla każdego x w dziedzinie

By to sprawdzić wychodzimy, najczęściej, od f(-x), przekształcamy zgodnie z regułami i sprawdzamy, czy minus wyskoczy przed przykład albo całkiem zniknie (zauważ, istnieją funkcje, które nie są ani parzyste, ani nieparzyste)

By pokazać, że funkcja nie jest parzysta, bierzemy dowolny punkt, np $f(-2) \neq f(2)$
analogicznie z nieparzystą



-----


Obliczanie punktów przecięcia polega na zapisaniu
$y=5x^2e^\frac{5}{x}$
Jeśli interesuje nas przecięcie z OX, to podstawiamy y=0 i wyliczamy x (otrzymamy parę (x,y), może więcej niż jedną parę, a może żadnej)

dla przecięcia z OY bierzemy x=0 i wyliczamy y. Ale tu tego nie robimy, bo 0 nie należy do dziedziny

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj