logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza matematyczna, zadanie nr 518

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

drazy
postów: 20
2012-09-17 19:27:25

Hej ;) Mogłby ktoś sprawdzic?
Zbadaj rozniczkowalnosc:
f(x)={\begin{matrix} x^{2}sin \frac{1}{x} dla x\neq 0 \\ 0 dla x= 0 \end{matrix}\right.

Wiec w oparciu o podobne zadanie zrobiłam tak:
Dla $x\neq$ 0 f. jest rozniczkowalna
$\lim_{x \to x0}\frac{f(x) - 0}{x-0}=\lim_{x \to 0}xsin\frac{1}{x}$
Skoro granica funkcji nie istnieje to nie jest ona rozniczkowalna.
Dobrze?

Wiadomość była modyfikowana 2012-09-17 19:29:07 przez drazy

tumor
postów: 8070
2012-09-17 19:37:00

Niedobrze. :)
Nie było zrozumienia, proszę pani!
Granica

$\lim_{x \to 0}\sin\frac{1}{x}$

NIE ISTNIEJE, bo to tyle co granica $\sin$ w nieskończoności, a przecież sinus się waha od $-1$ do $1$ i NIE jest spełniona definicja granicy.

Natomiast

$\lim_{x \to 0}x\sin\frac{1}{x}$

ISTNIEJE, bo to iloczyn funkcji $g(x)=x$, która w $x_0=0$ ma granicę równą $0$ i funkcji ograniczonej $-1\le h(x)=\sin\frac{1}{x}\le1$
$\lim_{x \to 0}\frac{x^2\sin\frac{1}{x}-0}{x-0}=\lim_{x \to 0}x\sin\frac{1}{x}=\lim_{x \to 0}g(x)h(x)=0$

I dodam jeszcze, że te dwa przypadki są BARDZO typowymi zadaniami z podstaw analizy, właśnie dlatego, że są tak podobne na pierwszy rzut oka, a jednak wyniki dają inne. :)




Wiadomość była modyfikowana 2012-09-17 19:38:31 przez tumor

drazy
postów: 20
2012-09-17 19:39:12

Aaaaa, czyli funkcja jest rózniczkowalna??



drazy
postów: 20
2012-09-17 19:46:48

Dziękuje za pomoc ;)
Mam pytanie co do tego:
Zbadaj przebieg zmiennosci $2x^{3}-9x^{2}+12x+6$ X należy do (-2,3)
Wiec licze pochodna f'(x)=$6x^{2}-18x+12$
Obliczam miejsca zerowe x=1 i x=2
No i pszę odpowiedz że funkcja rośnie w przedziale od (-2, 1) U (2,3) Maleje dla x nalezących od (1,2) Max w pkt (1,11) , Min w pkt (2,10)


tumor
postów: 8070
2012-09-17 20:10:10

Tu trzeba sprostowania.
Funkcja $f$ NIE rośnie w zbiorze $(-2, 1) \cup (2,3)$.
Ona rośnie ODDZIELNIE w przedziale $(-2, 1)$ i oddzielnie w przedziale $(2,3)$.

Jeśli mówimy, że funkcja rośnie, to zawsze znaczy, że większemu argumentowi przyporządkowuje większą wartość. W tym przypadku tak nie jest. Gdybyśmy brali argumenty bardzo bliskie $1$, ale nieco od $1$ mniejsze, to wartości dla nich zbliżałyby się do $11$, a dla argumentów bliskich $2$ (ale nieco od $2$ większych) wartości funkcji byłyby bliskie $10$, co przecież przeczy tezie, że funkcja w takim zbiorze rośnie!

Zatem oddzielnie rośnie w przedziale $(-2, 1)$, bo jeśli weźmiemy dwa argumenty z tego przedziału, to faktycznie dla większego argumentu mamy większą wartość, i rośnie oddzielnie w przedziale $(2,3)$.

Minimum i maksimum są lokalne, zapewne w domyśle to masz, ale dla uczciwości warto dopisać, że lokalne (bo przecież można też szukać najmniejszej i największej wartości funkcji w przedziale, a one mogą nie istnieć albo nie być tam gdzie ekstrema lokalne). ;)

I ja bym inaczej ostatni wynik zapisał.
Minimum lokalne dla $ x=$... wynosi ...
Zapis w postaci punktu mi się bardzo nie podoba (czy na pewno tak Cię uczą?).

A inna rzecz - mówisz o funkcji rosnącej w przedziale otwartym. Zastanów się, kiedy można go domknąć. :P


drazy
postów: 20
2012-09-17 20:21:20

Nie no, nie uczyli mnie tak
A mogę jeszcze o coś zapytać? To rozwiązanie jest ok?
$\lim_{x \to 0} \frac{1}{2x} - \frac{1}{sin2x}=\lim_{x \to 0}(\frac{1}{y}\frac{1}{siny})=lim\frac{siny-y}{ysiny}=\lim_{x \to 0}\frac{cosy-1}{ycosy}=H \lim_{x \to 0}\frac{-siny}{cosy+cosy+ysiny}=[\frac{0}{2}]=0$



tumor
postów: 8070
2012-09-17 20:56:08

Nie, to rozwiązanie nie jest ok z powodu wielu drobnych uchybień. ;)
Na przykład zapominasz o minusie, zmieniasz niewiadomą, ale wciąż w granicy piszesz $x$, a potem w granicy w ogóle nic nie piszesz, a potem zapewne z de l'Hospitala liczysz, ale dziwnie, dziwnie, nie całkiem chyba dobrze. :) Po uzupełnieniu tych drobnych błędów przykład powinien być ok.




strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj