logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Inne, zadanie nr 5233

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

kowalik90
postów: 57
2017-01-27 20:33:33

Mam prośbę czy mógłby mi ktoś sprawdzić, czy dobrze mam przetłumaczone takie zadanie? Bardzo zależy mi na tym, by ktoś mi sprawdził i ewentualnie wskazał co mam źle. Z góry bardzo dziękuj.
Zadanie brzmi następująco:
Udowodnij, że $X / Y$ z topologią ilorazową jest liniowo-topologiczna. Czy potrzebne jest założenie, że X jest domknięte?

Rozwiązanie: Na podstawie propozycji mówiącej, że:

Niech X będzie przestrzenią topologiczną wektorową, a M-liniową podprzestrzenią X. Rozważmy $X / Y$ wyposażoną w topologię ilorazową. Następujące własności są równoważne:
1) M jest zbiorem domkniętym,
2) $X / Y$ jest Hausdorffa.

oraz korzystając z wniosku, który mówi nam, że:
Dla przestrzeni topologicznej wektorowej X mamy następujące równoważności :
a) X jest Hasduorffa,
b) przekrój wszystkich otwartych otoczeń początku układu współrzędnych 0 jest równy ${0}$,
c)$\left\{ 0\right\}$ jest zbiorem domkniętym,
udowodnijmy, że $X / Y$ z topologią ilorazową, jest liniowo-topologiczna.

Zauważmy, że przestrzeń topologiczno wektorowa $\left\{ 0\right\}$ jest zbiorem domkniętym i jednocześnie wszystkie zbiory jednoelementowe są zbiorami domkniętymi (a więc są przestrzenią $T_1$. b) jest równoważna z tym, że dopełnienie $X/Y$ jest zbiorem otwartym w odniesieniu do topologii ilorazowej.Jednak dopełnienie zbioru w $X/Y$ jest dokładnie obrazem przez $\phi$ dopełnienia Y w X. Ponieważ $\phi$ jest zbiorem otwartym ciągłym, a $\phi$ jest dopełnieniem zbioru Y w X i zbiorem otwartym w $X/Y$, wtwg dopełnienie w Y w X jest zbiorem otwartym, czyli X jest Hausdorffa.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj