logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 5574

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

asus1515
postów: 1
2017-10-18 09:57:24

zadanie brzmi: współczynnik zajscia w ciązę przy użyciu tabletki antykoncepcyjnej wynosi 0,2 w skali pearla ( 0,2 pary na sto par ), współczynnik pearla zajscia w ciąże przy użyciu prezerwatywy wynosi 3 ( 3 na sto par ) jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę używając obydwóch możliwości zabezpieczeń?


tumor
postów: 8070
2017-10-18 15:34:25

W przypadku idealnym oznacza to, że na 10000 par 300 zajdzie używając samej prezerwatywy, reszta z głowy. Gdyby te 300 używało też tabletki, to z nich 0,6 zajdzie. Ostatecznie wynik byłby 0,006 (bo zaczęliśmy od 10000 par, a nie 100).

Ten wynik nie do końca jest wiarygodny, bowiem wcale nie jest powiedziane, że na 100 par bez antykoncepcji każda zajdzie. Zatem brak_antykoncepcji to też rodzaj antykoncepcji, tylko bardzo nieskutecznej. Z tym brakiem należałoby porównać współczynnik dla tabletek i dla prezerwatyw, żeby określić, jak bardzo te metody poprawiają wyniki w stosunku do braku_antykoncepcji. Dopiero te dane zbliżą nas do wyniku wiarygodnego.

Wynik nie będzie idealny jeszcze z powodów psychicznych. Po pierwsze świadomość zabezpieczenia wpływa na akceptację ryzyka (np w bezpieczniejszym aucie jedziemy szybciej), co niweluje część mocy zabezpieczenia. Ponadto użycie antykoncepcji, subiektywne odczucia wygody jej stosowania, wpływają na częstość i jakość stosunków, co się zapewne też przekłada na współczynniki rozmnażania, ale niejasno.
Mówiąc skrótowo: metody wymienione w zadaniu są w pewnym sensie od siebie niezależne (nie są to np dwa środki hormonalne dla kobiety, bo połączenie takich może zaszkodzić, a wcale nie poprawić wyników), wobec tego ma pewien sens pomnożenie współczynników (tylko rozumianych jako liczby z mianownikiem 100). Jednakże to współczynniki empiryczne, wobec tego nie dające pełnej teorii, skąd się biorą wartości. Wobec tego możemy tylko zgadywać, jak użycie metod łącznie przełoży się na prawdopodobieństwo.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj