logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Statystyka, zadanie nr 6597

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

pawko
postów: 2
2022-02-15 15:38:25

Cześć

Przychodzę do Was z następującym pytaniem z zakresu statystyki. Mam pewne przypuszczenia, oparte na doświadczeniu, i potrzbowałbym to przekuć w dowód matematyczny.
Do rzeczy.
Mam w pracy arkusz excelowy a którym rejestrujemy i analizujemy trendy danych.
Plik jest stworzony przez osobę, która już nie pracuje i nie wiem skąd czerpałą wiedzę.
W pliku kalkulujemy "Occurence" czyli prawdopodobieństwo wystąpienia. Formuła, zależnie od uzyskanej liczby, powoduje, że wyświetlany jest jeden z wyników: często, prawdopodobne, okazjonalne, sporadyczne, nieprawdopodobne.
Mamy 12 ostatnich miesięcy, dla których badamy trendy.
Dla każdego miesiąca mamy policzone ($\frac{wartość - średnia}{odchylenie standardowe}$).
Następnie na bazie uzyskanych 12-tu wyników liczymy zmienną "occurence" wg poniższego wzoru:
occurence = (ilość >=4)*12 + (ilość <4 i ilość >=3)*3 + (ilość <3 i ilość >=2)*1.5 + (ilość <2 i ilość >=1)*1
Dla 12-tu liczb składowych/miesięcy metodą prób i błędów nie udaje mi się uzyskać sumy większej od 6.
Zauważyłęm,że gdy pod uwagę wziąłbym 14 okresów, to max suma wyniosłaby 7.
Wg mnie jest tutaj zależność.
Problem w tym, że ktoś jak pisał formułę na przypisanie jednej z pięciu wartości "occurence", uwzględnił również możliwe wartości >6.
I tutaj jest dla mnie zagwózdka, bo mam przeczucie, że nie jesteśmy w stanie uzyskać więcej jak 6 ( w przypadku 12stu miesięcy).
6 uzyskałem kiedy połowa miesięcy ma wartość "x" a druga połowa "y"

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Paweł



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj