logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Algebra, zadanie nr 818

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

mat12
postów: 221
2012-12-27 12:01:44

Czy I jest ideałem w zbiorze funkcji ciągłych na przedziale [0,8](obustronnie domknięty)
jeśli I= {f: f(0)=f(8)}?

muszę spr to z definicji:
def.
podzbiór I pierścienia R nazywamy ideałem w R jeśli:
1)(I,+)jest podgrupą (R,+)
2) ab$\in$I oraz ba$\in$I dla dowolnych a$\in$R oraz b$\in$I.

ale nie wiem jak się do tego zabrać,więc proszę uprzejmie o pomoc:)


tumor
postów: 8070
2012-12-27 12:38:19

Jeśli zrobisz ten przedział kwadratowymi nawiasami i dasz go między znaczniki tex, to powstanie:

$[0,8]$

:)

Masz zbiór funkcji ciągłych na przedziale domkniętym. Zbiór $I$ to funkcje ciągłe na tym przedziale, które przyjmują tę samą wartość dla $0$ i dla $8$.

1) Sprawdzasz, czy $I$ jest podgrupą. Czyli czy jest zamknięty na działanie $+$.
Jeśli weźmiesz $f,g$ ciągłe na przedziale, takie, że $f(0)=f(8)$ i $g(0)=g(8)$, to ich suma $f+g$ będzie ciągła na przedziale oraz $(f+g)(0)=(f+g)(8)$.

2) sprawdzasz własności działania mnożenia. Jak wyżej, iloczyn funkcji ciągłych jest funkcją ciągłą. Weźmy jednak funkcję $a\in R$ taką, że $a(0)=1$, $a(8)=0$,
a także $b\in I$ taką, że $b(0)=b(8)\neq 0$.
Oczywiście takie funkcje istnieją (i po chwili zastanowienia możesz nawet podać ich wzory jawnie).

Wówczas $ab\notin I$
Zatem $I$ nie jest ideałem pierścienia $R$.


-----------------

Napisałem tu długą krytykę. Skasowałem. Umiesz czytać te matematyczne szlaczki?


mat12
postów: 221
2012-12-27 12:55:26

ok.nie wpadłam na to że pomiędzy znacznikiem tex da to rezultat.

bardzo Ci dziękuję ale nie rozumiem punktu 2) jak to zostało zrobione:)
wobec tego bardzo proszę o próbę wytłumaczenia:)


tumor
postów: 8070
2012-12-27 13:40:58

Troszkę wyobraźni trzeba. :)

$a,b$ to funkcje. $a\in R$ jest dowolną funkcją pierścienia, $b\in I$ jest taką funkcją, która przyjmuje wartości identyczne na końcach przedziału.

Zadaj sobie pytanie, czy iloczyn $ab$ musi należeć do $I$, czyli czy musi być taką funkcją, która na końcach ma te same wartości.
Nie musi. Można dobrać $a,b$ w taki sposób, by ich iloczyn nie był funkcją ze zbioru $I$. Zatem nie jest to ideał.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj