logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Analiza matematyczna, zadanie nr 824

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

mistergol
postów: 21
2012-12-28 11:44:07

Witam, mam dość ciekawe zadanko, z którego typem spotykam się po raz pierwszy :) Mam do policzenia całkę z cos^2 x. Myślałem, że chodzi o całkę cos x^2, ale jednak nie. Co ważne, mam to policzyć przez części. No i wpadłem na coś takiego, by zapisać to jako: cosx*cosx. No i wtedy mam po prostu dane części:
u=cosx , v'=cosx
u'=-sinx, v=sinx

Po dalszych krokach dostaję:
cosx*sinx - całka z -sinx*sinx... No i teraz nie wiem co dalej. Wydaję mi się że trzeba skorzystać z jakichś zależności trygonometrycznych, ale nie jestem pewien. Liczę na pomoc, z góry dzięki ! :)


tumor
postów: 8070
2012-12-28 12:52:18

zauważ, że $cos^2x=1-sin^2x$

Czyli $\int cos^2x dx=\int 1dx + \int (-sin^2x)dx$

Zobacz co się stanie, jeśli to, co masz powyżej, dodasz stronami do własnego rozwiązania:

$\int cos^2xdx= cosxsinx-\int (-sin^2x)dx$


mistergol
postów: 21
2012-12-28 13:23:04

Czyli wystarczy jeszcze policzyć całkę z tego -sin^2x i mam wynik, tak myślałem, że będzie tak jak napisałeś, ale do tej Twojej 3 linijki po prostu inaczej doszedłem, nie wykorzystywałem tego pierwszego twierdzenia... Grunt, że myślenie dobre :) Dzięki Ci! :)


tumor
postów: 8070
2012-12-28 18:06:46

Nie, nie trzeba liczyć całki z sin^2x. Trzeba popatrzeć na to, co powiedziałem. :)

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj