logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Probabilistyka, zadanie nr 3470

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

tumor
postów: 8070
2015-06-01 21:00:05

Możesz mi, gaha, pokazać któreś miejsce w poleceniu, które mówi coś o etapie trzecim? Nawet, gdy przyjmiemy interpretację Janusza.
Bo wg mnie, jeśli nic nie mówi, to mówi "w etapie trzecim stało się cokolwiek", co oznaczymy C3 i P(C3)=1

Wówczas $P((Z2|B1)|C3)=\frac{P((Z2|B1)\cap C3)}{P(C3)}=P((Z2|B1)\cap C3)=P(Z2|B1)$

czyli uwzględnienie C3 jest równoważne nieuwzględnieniu C3.

Ja się ciągle pytam, skąd $\frac{1}{2}$ pojawiająca się w obliczeniach. Dotyczy etapu 3? A co mówi?
Przeczytałem, że on MA interpretację. Wyjaśnisz mi, po kolei, krok po kroku, skąd liczby w jego wzorach? Bez reklamy książki i bufonady na temat poprawności modelu? Liczba i wyjaśnienie, skąd się wzięła.



gaha
postów: 136
2015-06-01 23:55:35

Wielce Cię przepraszam tumorze! Jednak nie jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie. :)

Wcześniej nie przyjrzałem się obliczeniom Janusza, co doprowadziło mnie do błędnych wniosków. Teraz - moim zdaniem Janusz przeczytał polecenie w ten sposób:

"Losujemy dwie kule, potem wybieramy jedną kulę i zwracamy ją do urny."

Zwrócenie kuli do urny jest III etapem, który nie może mieć znaczenia, ponieważ nie jest wspomniany w pytaniach a) i b). Pytania dotyczą jedynie koloru dwóch wylosowanych kul, w żadnym wypadku nie tego, która z nich zostanie odłożona.

Tak więc właściwie jedynie wszystko podsumowałem, nic nie wyjaśniłem. Może to dlatego, że ja również nie widzę żadnego sensu w przemnażaniu wszystkiego bezmyślnie przez $\frac{1}{2}$. To co zrobił Janusz, to rozwiązanie tego samego zadania z tym, że bez zwracania kul, przy czym każdy wynik dodatkowo podzielił przez 2. Tak jakby chciał potem wybierać która z dwóch wylosowanych już kul zostanie odłożona. Ale o to nas nie pytają.


Bez przejrzenia obliczeń janusza pomyślałem, że w inny sposób przekręcił polecenie. Naprodukowałem się, żeby to wyjaśnić, ale musiałem to skasować, kiedy wreszcie do obliczeń zajrzałem. :D

("Istnieje jeszcze jednak możliwość, że już całkiem całkiem niezręcznie opisano zdarzenia w a) i b) jako dotyczące tej na końcu rzekomo losowanej kuli. Ta interpretacja także jednak nie ma związku z przeprowadzanymi przez Ciebie obliczeniami." - tak właśnie zrozumiałem interpretacje Janusza po przeczytaniu jego wyjaśnień, jednak nie zgadzało się to z jego obliczeniami.)


PS. Nie miałem na celu obrażać Janusza, jedynie dołączam się do tumora - chciałbym wiedzieć skąd wzięła się $\frac{1}{2}$.

Wiadomość była modyfikowana 2015-06-02 00:06:23 przez gaha
strony: 1 2

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj