logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Probabilistyka, zadanie nr 4149

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

tumor
postów: 8070
2016-01-21 21:29:25

Poważnie? To wyjaśnisz nie rozumiejąc? Będziesz na egzaminie pisać o "dwóch postaciach wzoru", nie czając, że
$p^n(1-p)$ i $(1-p)^np$ oznaczają dokładnie to samo, tylko raz p jest porażką, a raz sukcesem i cała różnica to oznaczenia?
A jak zamiast p ktoś użyje q albo b albo x albo m albo k to dostaniesz 9872347972135 postaci wzoru?

Rozkład geometryczny dotyczy sytuacji, czy powtarza się doświadczenie aż do uzyskania sukcesu.
s
ps
pps
ppps
i tak dalej, gdzie p jest porażką, s sukcesem.

Stąd oczywiste prawdopodobieństwa
$P(X=k)=p^ks$
Ale w zadaniu 2 nie mamy do czynienia z potencjalnie nieskończonym ciągiem prób.
Liczymy zatem możliwość, że zatrzyma pociąg któryś z semaforów. Natomiast prawdopodobieństwo, że nie zrobi tego żaden, obliczamy odejmując od 1 prawdopodobieństwo, że któryś to zrobi. Trudne? Prawdopodobieństwo, że coś się nie stanie, to 1 minus prawdopodobieństwo, że się stanie. Ale nie rozumiejąc tego chcesz WYJAŚNIAĆ na egzaminie, skąd się biorą wzory? Bo wiesz najlepiej, kiedy dostaniesz 2 (jak zrozumiesz), a kiedy 5 (jak będziesz bełkotać specjalistyczne nazwy nie mając pojęcia, do czego je przypiąć).


---

I jeszcze mała uwaga techniczna. Nie ma na tym forum drugiej osoby robiącej tyle błędów co Janusz. To drugi argument za myśleniem.
Pozdro. ;)



kaefka
postów: 37
2016-01-21 21:45:18

no wiem, ale to zadanie było na kolokwium rozwiązałam je tak jak pisałeś po prostu wymnażając odpowiednie p-stwa, bez podawania wzorów z których korzystam. I co? 2! bo brak wyprowadzenia wzorów jest jednoznaczny z brakiem rozumowania bądź z niesamodzielnym rozwiązywaniem zadania



kaefka
postów: 37
2016-01-21 21:45:51

Ale dzięki za pomoc i zainteresowanie!:)


tumor
postów: 8070
2016-01-21 21:51:25

To trzeba je wyprowadzić. Albo i interweniować u samorządu. Albo u dziekana.
Ja rozumiem, że wykładowcy bywają niepoważni. Wzory, definicje, twierdzenia, a potem powstają takie Janusze. Janusza rozwiązanie po poprawkach jest ciągle złe. :)
(Oczywisty powód: prawdopodobieństwa możliwych zdarzeń powinny sumować się do 1)

Nie bądź Januszem. Naucz się twierdzeń ładnie i lej dużo wody na egzaminach, ale myśl zawsze co robisz i z czego wynika. ;)


kaefka
postów: 37
2016-01-21 21:53:41

wiem ja to umiem policzyć, ale tak "po ludzku na chłopski rozum" a nie "po matematycznemu"

strony: 1 2

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj