logowanie


matematyka » problem » konkursy » nr 90 » zadania » zadanie 1

Konkurs nr 90

problem

informacje  |  zadania  |  ranking  |  ostatnie zgłoszeniaHydraulik

  zgłoszenia   rozwiązania

Pan Nowak z synem postanowili udać się do hydraulika, aby namówić go do odwiedzenia domu w sprawie beznadziejnie zepsutego kranu. Co prawda wyjeżdżali teraz na trzy miesięczny urlop, ale chcieli sobie zapewnić wizytę tego cenionego specjalisty w pierwszych dniach po powrocie. Hydraulik znany był jako dobry fachowiec i jako wielki dowcipniś. Po wyłuszczeniu prośby, hydraulik zamyślił się i powiedział:
- Sprawa nie jest prosta. Jeśli panowie wracacie w poniedziałek, to w poniedziałek nie będę mógł już chyba przyjść, bo pociąg się może spóźnić. We wtorek mam pogrzeb wujka, we środę są imieniny mojej żony, a w czwartek zawsze muszę siedzieć w warsztacie. W piątek zawsze chodzę do dyrekcji, mam więc niewiele czasu, a w sobotę dzień pracy jest i tak krótki. Potem zaś ja sam jadę na urlop, chyba więc odłożymy to do mojego powrotu.

Usłyszawszy to, pan Nowak zasmucił się nie na żarty. Ale jego syn uśmiechnął się i powiedział:
- A więc oczekujemy pana w (dzień x)! Hydraulik mrugnął okiem i odparł:
- Widzę, młody człowieku, że nie jesteś żółtodziobem. A więc w (dzień x)!

Jak widać syn pana Nowaka domyślił się, w którym momencie hydraulik skłamał i w ten sposób odkrył kiedy będzie mógł do nich przyjść. Twoim zadaniem jest zrobienie tego samego i podanie w odpowiedzi jak nazywa się tajemniczy dzień x, w którym przyjdzie hydraulik.

© 2023 math.edu.pl      kontakt