logowanie


matematyka » zadania » łamigłówki » sudoku

Sudoku

Sudoku w postaci jaką znamy teraz, to rozrywka która przyszła do nas z Japonii. Pierwowzorem Sudoku są niewątpliwie kwadraty magiczne, czyli tabliczki zbudowane z liczb, które dodawane rzędami i kolumnami tworzyły jednakowe sumy. W XIII w. arabscy matematycy zajmowali się tzw. kwadratami łacińskimi. Kwadrat łaciński to kwadratowa siatka wypełniona liczbami w ten sposób, że w każdym z rzędów każda z liczb występuje dokładnie jeden raz. Nie były to zagadki w dosłownym znaczeniu tych słów. Opisywano je jako ciekawostki matematyczne. Podstawę matematyczną współczesnego Sudoku, czyli kwadrat łaciński, opisał sławny matematyk Leonhard Euler w XVIII w.

Na pomysł zaprezentowania nie uzupełnionego do końca kwadratu łacińskiego jako łamigłówki wpadł jednak dopiero Howard Garns w latach 70 dwudziestego wieku. Publikował swoją łamigłówkę przez wiele lat pod nazwą Number Place nie przewidując że stanie się ona popularna.
W latach 90-tych wydawnictwo Nikoli z Japonii udoskonalało łamigłówkę. Powstała nowa nazwa dla łamigłówki: Su (liczba), Doku (pojedyńcza). Opracowano "Zasady konstrukcji dobrego Sudoku". Sudoku stało się bardzo popularną łamigłówką w Japonii, dziś jest popularna na całym globie.

Zasady Sudoku
Diagram należy wypełnić w taki sposób, aby w każdej kolumnie, wierszu i kwadracie składającym się z dziewięciu pól (3x3) znalazły się liczby od 1 do 9. Liczby umieszczone w tym samym kwadracie, kolumnie oraz wierszu nie mogą się powtarzać.
© 2023 math.edu.pl      kontakt