logowanie


matematyka » zadania » zbiór zadań » zadania

Zbiór zadań, zadania dla szóstoklasisty

Powrót do kategorii | Schowek


Zadanie 1 Rozwiązanie
Podczas mroźnej zimy uczniowie planowali urządzić lodowisko na boisku szkolnym. Ma ono kształt prostokąta o wymiarach 24 m i 35 m. Na każdy metr kwadratowy boiska uczniowie planowali wylać 40 litrów wody. Woda miała być dowożona cysterną o pojemności 5000 litrów.
Ile litrów wody uczniowie planowali wylać na całe boisko?
Ile najmniej razy musiałaby przyjechać cysterna, aby przywieźć całą potrzebną wodę?

Zadanie 2 Rozwiązanie
Działka ma kształt prostokąta, którego szerokość wynosi 24 m, a długość jest 2 razy większa. Na kwiaty i warzywa przeznaczono 34 powierzchni działki, a pozostałą część na pasiekę. Ile metrów kwadratowych działki przeznaczono na pasiekę?

Zadanie 3 Rozwiązanie
trapez
Działka ma kształt i wymiary podane na rysunku. Rolnik posiał na tej działce pszenicę. Z każdego hektara zebrał 4,5 tony pszenicy. Ile ton pszenicy zebrał z całej działki?

Zadanie 4 Rozwiązanie
W sklepie spożywczym znajduje się 561 litrów wody mineralnej w butelkach o pojemności 0,33 litra. Oblicz, jaka jest wartość tego towaru, jeśli cena jednej butelki wynosi 89 groszy. Wynik podaj w złotówkach.

Zadanie 5 Rozwiązanie
Klasa VI miała 5 lekcji, po 45 minut każda. Ile czasu upłynęło od rozpoczęcia pierwszej lekcji do końca piątej, jeśli jedna przerwa była 15-minutowa, a pozostałe 10-minutowe? Obliczony czas wyraź w godzinach.

Zadanie 6 Rozwiązanie
Prostokątna podłoga w klasie ma wymiary 6,5 m i 9 m. Jedna puszka lakieru kosztuje 15,20 zł i wystarcza na pomalowanie 10 m2 podłogi. Ile puszek lakieru trzeba kupić, aby pomalować całą podłogę? Ile będą kosztowały?

Zadanie 7 Rozwiązanie
Akwarium ma kształt prostopadłościanu. Wysokość akwarium jest równa krótszej krawędzi podstawy. Ile litrów wody mieści się w akwarium, jeżeli dłuższa krawędź podstawy jest równa 60 cm i jest 2,5 razy dłuższa od krótszej krawędzi. Oblicz pole powierzchni akwarium.

Zadanie 8 Rozwiązanie
Wielki bochen chleba wypieka się z 2,5 kg mąki. W worku mieści się 50 kg mąki. Gospodarz ma 3 pełne worki mąki i jeden wypełniony do połowy. Ile bochenków chleba jest w stanie wypiec z posiadanej ilości mąki?

Zadanie 9 Rozwiązanie
Uczniowie za bilety do kina zapłacili 291 zł. Kupili 18 biletów ulgowych dla siebie i 3 bilety normalne dla nauczycieli. Jeden bilet ulgowy kosztował 12 zł. Ile kosztował bilet normalny do kina?

Zadanie 10 Rozwiązanie
Na planie prostokątnego boiska zamalowano część powierzchni, na której zostanie wymieniona nawierzchnia

Na jakiej części boiska zostanie wymieniona nawierzchnia?

Zadanie 11 Rozwiązanie
Maksymalną długość nart dla skoczka oblicza się, mnożąc wzrost zawodnika przez 1,46. Oblicz maksymalną długość nart dla zawodnika o wzroście 1,5 m. Wynik wyraź w centymetrach.

Zadanie 12 Rozwiązanie
Na planie w skali 1 : 50 000 trasa wyścigu ma długość 16,4 cm. Ile kilometrów mają do pokonania uczestnicy wyścigu?

Zadanie 13 Rozwiązanie
Przy zakupie roweru na raty pierwsza wpłata wyniosła 176 zł. Pozostała do zapłaty kwota została rozłożona na 12 rat po 52 zł. Za ten sam rower kupiony za gotówkę zapłacono tylko 45 ceny roweru kupionego na raty. Ile złotych kosztował rower kupiony za gotówkę?

strony: 1


© 2023 math.edu.pl      kontakt