logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła ponadpodstawowa » zadanie

Liczby rzeczywiste, zadanie nr 6185

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

klos
postów: 21
2018-11-16 20:43:43

Proszę o wyjaśnienie. Zadanie maturalne:
Punktom A i B, leżącym na osi liczbowej odpowiadają liczby 3m-4 i $m^{2}$-m, gdzie m jest pewną liczbą rzeczywistą. Wyraź odległość A i B w zależności od wartości m.
1 sposób: |3m-4-$m^{2}$+m|=|-$m^{2}$+4m-4|=$m^{2}$-4m+4 bo niezależnie od parametru m$\neq$2 wyrażenie w module będzie zawsze ujemne więc trzeba zmienić znak po zdjęciu wartości bezwzględnej. Dla m=2 współrzędne A i B będą odpowiadały tym samym liczbom na osi (po obliczeniu $m^{2}$-m=3m-4).
2. sposób: obliczam dla jakich wartości parametru m 3m-4<$m^{2}$-m i tutaj wychodzi R$\backslash${2} a kiedy postawimy znak ,,>" między tymi dwoma liczbami to wyjdzie nam zbiór pusty więc oznacza to, że niezależnie od m$\neq$2 punkt B będzie współrzędną większej liczby.
Można zauważyć, że jeżeli m>2 i m<-2 to odległość między nimi będzie coraz większa a dla m$\in$(-2,2) odległość zawsze będzie trochę mniejsza (inaczej odcinek AB jest dla tych wartości m krótszy).
Kiedy próbowałem zapisać |-$m^{2}$+4m-4|=|-$(m-2)^{2}$| kompletnie nie wiedziałem co zapisałem, a tyle wiem, że po opuszczeniu wartości bezwzględnej z tego otrzymamy zawsze wyrażenie dodatnie niezależnie od m bo |-$(m-2)^{2}$| to to samo co wyrażenie |$(m-2)^{2}$| bo skorzystałem z własności |x$\cdot$y|=|x|$\cdot$|y|
Od razu doszedłem do odpowiedzi, ale nie do końca czuję to zadanie...
Odpowiedź w książce : $(m-2)^{2}$.


chiacynt
postów: 749
2018-11-17 15:10:35

$d =|AB|=|B-A|=|m^2 -m -3m+4|=|m^2 - 4m + 4|=|(m-2)^2|= (m-2)^2.$

Jeśli $ m=2 $ to $ d=0 $ i $ A = B$- punkty pokrywają się.

Wiadomość była modyfikowana 2018-11-17 16:02:52 przez chiacynt
strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj