logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Definicja deltoidu

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

agus
postów: 2387
2014-11-24 21:21:14

Dziewczynka z klasy VI zapytała mnie, czy kwadrat i romb to deltoidy? (Jakoś nie pasowało jej to.)

Wg mnie nie.Zawsze sądziłam, że deltoid to czworokąt, który ma dwie pary boków sąsiednich równych, ale żadnej pary równoległych.

Dziewczynka pokazała mi wtedy podręcznik Nowej Ery do klasy VI, w którym deltoid jest zdefiniowany jako czworokąt, który ma dwie pary boków sąsiednich równych. I tyle.

Co Wy o tym myślicie?
Jak jest naprawdę/poprawnie?
Podajcie jakieś wiarygodne źródła.
W internecie nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.



Mariusz Śliwiński
postów: 489
2014-11-25 20:43:43

Ogólnie deltoidy należą do rodziny trapezoidów, a ta z trapezami nie ma nic wspólnego poza liczbą boków i kątów.

Zacytowana definicja:
... czworokąt, który ma dwie pary boków sąsiednich równych.

Jeśli ma dokładnie dwie pary boków sąsiednich równej długości, to wszystko się zgadza.
//---------------

Pozostaje jeszcze nazewnictwo tego czworokąta. Nie wiem kto i kiedy wprowadził taka nazwę, ale jest okropna. Jest taka krzywa - deltoida, i jest ona wyznaczona przez punkt trzykrotnie mniejszego okręgu toczonego wewnątrz większego. Tu nazewnictwo nawiązuje do delty, a nasz latawiec nazwano deltoidem nie wiedzieć czemu.



Wiadomość była modyfikowana 2014-11-25 20:52:10 przez Mariusz Śliwiński

panrafal
postów: 174
2014-11-30 18:05:30

Może dlatego, że zazwyczaj spotykane deltoidy wyglądają jakby ktoś połączył dwa znaki delta o różnych rozmiarach.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj