logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Książki z podstawowymi zagadnieniami matematycznymi

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

kamil_math1994
postów: 1
2017-12-27 15:57:38

Witam użytkowników forum,

Postanowiłem odświeżyć i uporządkować swoją szkolną wiedzę matematyczną. Nie wiem jednak jaką publikację wybrać.

Chodzi o książkę, która możliwie jak najlepiej wyjaśnia zagadnienia elementarne. Mówiąc o zagadnieniach elementarnych mam na myśli: zbiory liczb, działania arytmetyczne, ułamki, procenty, wartość bezwzględną, nwd/nww itd. Dobrze by było, aby obok teorii były tam również przykłady i zadania do samodzielnego rozwiązania.

Może to być kompendium/vademecum lub podręcznik. Może to być również publikacja popularnonaukowa. Ważne, aby była to książka, a nie kurs on-line.

Problem z tego typu książkami jest taki, że są one w większości adresowane do dzieci - i to tych najmłodzych. Z tego powodu są one pisane uproszczonym językiem. Oprócz tego zawierają one kolorowe obrazki i obrazowe porównania - czyli rzeczy, które mnie jako osobie pełnoletniej nie są potrzebne.
Być może znacie książkę, która jest adresowana bardziej do starszej młodzieży i dorosłych niż do dzieci.

Nauka matematyki wymaga systematyczności. Dobra znajomość matematycznych podstaw jest niezbędna do tego, aby móc opanować bardziej zaawansowane zagadnienia. Zdałem sobie z tego sprawę w szkole średniej. To właśnie braki w podstawowych umiejętnościach powodowały, że miałem problemy z równaniami trygonometrycznymi, kombinatoryką, granicami i pochodnymi funkcji. Właśnie dlatego postanowiłem cofnąć się do materiału ze szkoły podstawowej i gimnazjum i solidnie go opanować. Potem wezmę się za naukę trudniejszych zagadnień.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.










tumor
postów: 8070
2018-01-03 11:22:46

A patrz
http://www.math.edu.pl/forum/temat,matematyka,330,0
jakiś Twój imiennik z tego samego rocznika miał dokładnie ten sam problem pół roku temu. Ciekawe, czy już umie.

Wyjaśnię Ci coś, co Ci chyba umyka. Dzieci uczą się rzeczy prostych, dostępnych dzieciom, a studenci uczą się rzeczy trudniejszych, dostępnych studentom. Albo chcesz zagadnień opisanych prosto, zatem z niedoróbkami, wtedy wystarczą podręczniki dla dzieci, albo chcesz zagadnień opisanych poprawnie i ściśle, wtedy potrzebujesz podręczników akademickich i - uwaga - pewnej bazy wiedzy, żeby je zrozumieć.

Jeśli chcesz mieć taką wiedzę, jaka potrzebna jest, żeby zacząć gimnazjum, to opanuj dowolne książki z podstawówki. Dowolne. Jeśli opanujesz - wystarczy. Jeśli nie - nie jest to wina książek.


skidowitz
postów: 3
2018-01-07 20:43:25

Z góry przepraszam bo nie wiem w którym dziale zamieścić a nie znalazłem ;która zasada określa rzeczowo kolejność wykonywania działań w równaniu.

Problem jest z zakresu podstawowych zasad rozumienia logicznego matematyki.


Pozdrawiam </>|<!|)()\/\/!+z


skidowitz
postów: 3
2018-01-07 21:36:28

Bo respektując tylko zasadę od lewej od prawej i nawiasów znaczy to tylko tyle że równanie zapisane bez nawiasów a wyznające regułę kolejności działań : mnożenie dodawanie (gdyż wszelkie uproszczenia zapisu potęgą czy ułamkiem są tylko mnożeniem) , jest błędnie zapisane...napiszmy tak równanie proste bez nawiasów z 2 rodzajami działań aby było policzalne z regułami kolejności jak i nie a wynik był identyczny ...

2+2x2=4x2
2+2x2=2X4
czy tak może być ? i tu się nie da pomylić niezależnie od wyznania.
nie potrafię znaleźć równania z różnymi wielkościami od siebie aby działało podobnie.


skidowitz
postów: 3
2018-01-07 21:51:53

pewnie wychodząc z założenia że każde mnożenie jest wktorem to zapis
2+2x2 znaczy 2+2=x2

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj