logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Dlaczego o liczbie Phi (Złotej Liczbie) nie nauczyłem się w szkole?

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

sylvi91
postów: 23
2018-05-12 23:22:24

Witam.
Wydaje mi się, że liczba Phi inaczej zapisywana 21 literą alfabetu greckiego symbolem Φ jest przez wiele osób mało znana w przeciwieństwie do innej popularnej liczby niewymiernej Pi. Phi ( Φ ) ma w przybliżeniu wartość 1.618033988749895...

Wygląd greckiej liczby/litery Phi na ilustracji w formacie png. (Zamieszczam bo ten grecki znak w tekście się zmienił na zapis znaku specjalnego dla języka html &#934).


Jej właściwości i popularność w otaczającym nas świecie zaskakuje.
Tak samo zaskakuje mnie to, że wciąż tak mało poświęca się jej czasu w naszych szkołach począwszy od podstawówki po wyższe uczelnie.

Wszędzie gdzie uczy się matematyki powinno być powiedziane o złotym podziale, o którym wiedzieli jak się okazuje już egipcjanie, a nie tylko grecy. Liczba Phi jest bowiem zapisana w Wielkiej Piramidzie w Gizie.
Współczesny świat w większości zawdzięcza wiedzę o złotym podziale grackiemu uczonemu Euklidesowi, a nazwa liczby przyjęta została dla uczczenia imienia greckiego artysty Fidiasza (eng. Phidias). Bardziej współczesne czasy i jakiś XII wiek to słynny włoski matematyk Fibonacci, który zafascynowany liczbami odkrył niesamowite właściwości ciągu nazwanego ciągiem Fibonacciego.

Ze szkoły pamiętam, że coś o ciągu Fibbonaciego było wspomniane, ale nikt nie powiedział mi o popularności występowania liczby Phi rządzącej tym ciągiem w przyrodzie oraz wielości jej zastosowań w matematyce.
Relacja ciągu Fibonacciego do złotego podziału jest następująca: Stosunek każdej kolejnej pary liczb w ciągu jest zbliżony do Phi (1,618 ...), ponieważ 5 podzielone przez 3 wynosi 1,666 ..., a 8 podzielone przez 5 wynosi 1,60 itd.

Może zainteresuje kogoś to co znalazłem w materiale filmowym jednego z pasjonatów informatyki - pana Mirosława Zelenta, który prowadzi swój kanał na YT.
Taki materiał to naprawdę na wagę złota. W pigułce podane wiele słusznych uwag.
Pan Mirosław jak sam przyznaje zetknął się z tą wiedzą dopiero po ukończeniu szkół. Także nie jestem sam.

Naprawdę polecam obejrzeć ten filmik, to kompilacja przykładów obecności złotej liczby Phi w różnych dziedzinach życia.


Tajemniczy ciąg Fibonacciego. Złota liczba. Boska proporcja


P.S. Może teraz jest inny program edukacji w szkołach, a my ze starszego rocznika mamy zaległości, które można nadrobić siedząc jedynie w internecie, bo o dobrą książkę dzisiaj trudno.

Wiadomość była modyfikowana 2018-05-12 23:33:57 przez sylvi91

tumor
postów: 8070
2018-05-13 01:14:53

1. Egipt to nieco więcej niż wielka piramida. Oczywiście lepiej wygląda stwierdzenie, że coś jest "zapisane w wielkiej piramidzie" niż że to po prostu rozwiązanie dość oczywistego równania kwadratowego.

2. Nie ma dobrych danych mówiących, że twórcy piramid zrobili coś więcej niż niedokładny trójkąt o bokach 3:4:5.

3. Przed chwilą, gdy zaproponowałem Ci cieniutką książeczkę o liczbach pierwszych, odpowiedziałeś, że się nie uczysz na egzamin. Teraz coś piszesz, że o dobrą książkę trudno? Ja czytałem o ciągu Fibonacciego, liczbach pierwszych, złotej proporcji w bardzo wielu książkach. Może zatem kłopot jest taki, że po prostu jesteś leniwy i lubisz fałszywe wymówki, że winna jest szkoła i brak książek?

4. Film sporo naciąga dla sensacji. Nazwanie czegoś "boską proporcją" sugeruje, że to jest łoł jaka ekstra najlepsza proporcja świata, podczas gdy to po prostu jedna z wielu liczb niewymiernych. Ani ślimaki jej nie trzymają dokładnie, ani liście, a już całkiem Grecy. Robienie mistyki z matmy bardzo zniechęca matematyków, nadaje się tylko dla łowców tanich sensacji w przerwie między porwaniami przez UFO a leczeniem wszystkiego witaminą C.

5. Widzisz, jeśli weźmiesz dostatecznie dużo liczb i zaczniesz je dodawać, odejmować, dzielić, mnożyć, potęgować, brać z nich sinusy i cosinusy, zamieniać stopnie na radiany i odwrotnie, to Ci wyjdzie, że dokładnie wszędzie jest liczba 23. Nie dlatego, że liczba 23 jest wszędzie, ale dlatego, że chora metoda skutkować będzie znalezieniem jej wszędzie.
To błąd konfirmacji.

6. O pseudonauce by trzeba w szkołach mówić.



sylvi91
postów: 23
2018-05-13 12:32:31

@tumor Skoro jesteś taki oczytany to powinienieś rozumieć o co mi chodzi. Zapytam Cię tylko bo chwalisz się, że czytałeś na ten temat wiele książek; Miałeś te książki w programie nauczania w szkole czy sięgnałeś po nie we własnym zakresie, aby poszerzyć wiedzę?


tumor
postów: 8070
2018-05-13 22:52:39

Kilka książek to "taki oczytany"?

Napisałem, że ŁATWO o książkę, ponieważ ŁATWO. To Ty piszesz bzdury, że trudno, choć na propozycję książkową reagujesz oburzeniem. :)

Pięciokąt foremny czy trójkąt o kątach 72,72, 36 stopni miałem jednak w programie nauczania, przykro mi.
Natomiast zgadzam się, że nie podano mi wiedzy o nich w tonie sensacyjno-mistycznym, dzięki czemu szkoła pozostała szkołą, a nie filmikiem z youtuba.

Adolf Hitler urodził się w 1889 roku.
$cos(1*8*8*9^\circ)=-\frac{\varphi}{2}$

Karel Čapek urodził się rok później
$cos(1*8*9^\circ)=\frac{\varphi-1}{2}$

Ale przecież możemy być dokładniejsi!
Hitler urodził się 20 kwietnia
$cos(2*4*1*8*8*9^\circ)=\frac{\varphi-1}{2}$

Natomiast Karel Čapek jest z 9 stycznia
$cos(9*1*1*8*9^\circ)=\frac{\varphi-1}{2}$

Może magiczną datą jest marzec 1968?
$cos(31968^\circ)=\frac{\varphi-1}{2}$
ale też
$cos(3*1*9*6*8^\circ)=-\frac{\varphi}{2}$

Karel Čapek to pisarz czeski, zerknijmy zatem na wrześniowe ultimatum Polski z 1938 dotyczące naszej jakże chwalebnej aneksji Zaolzia
$cos(9*1938^\circ)=-\frac{\varphi^2+1}{2}$
$cos(1*9*3*8^\circ)=-\frac{\varphi}{2}$

Mnożąc cyfry nie brałem pod uwagę 0, bo wtedy wynik zawsze wyjdzie 0. No ale przecież
$cos(0^\circ)=\varphi^2-\varphi=-cos(1*9*4*5^\circ)$

---

Ha, odkryłeś oto sekret, że w istocie jestem Mrocznym Wezyrem Trzydziestego Trzeciego Stopnia Złotej Chwalebnej Loży Świętej Geometrii i Ekstra Proporcji Ciała Mniam

(Polecam sprawdzić, czym jest błąd konfirmacji, bo bez jego zrozumienia nie wyjdziesz poza etap magiczny)

-----

Edycja:
Tu kliknij.
A potem też tu

Wiadomość była modyfikowana 2018-05-15 08:57:53 przez tumor
strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj