logowanie

matematyka » forum » matematyka » temat

Błąd w zadaniu-próba wyjaśnienie

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorWiadomość

glueguardian
postów: 1
2020-05-13 10:43:03

Dzień dobry
Robiąc zadania dostępne w skrypcie PWr wydaję mi się, że znalazłem błąd. Piszę ten post, dlatego żeby skonfrontować moje spostrzeżenia z ludźmi o większym doświadczeniu matematycznym.
Polecenie pierwsze brzmi:
"Na wykresie funkcji arctan(x/y) wskazaćpunkty, w których płaszczyzna styczna jest równoległa do płaszczyzny x+y-z=5".
Odpowiedzią podaną w skrypcie jest z=x+y-pi/2. Moja interpretacja zadania i obliczenia doprowadziły mnie do punktów P(0,0) oraz P(-1/2,1/2). Według mnie w tych punktach płaszczyzna styczna wykresu jest równoległa do podanej.
Jeżeli moje rozumowanie jest błędne, proszę o wytłumaczenie.
Miłego dnia! :)


chiacynt
postów: 749
2020-05-13 21:16:25

Dobry Wieczór

To nie jest dobra odpowiedź. Proszę nie sugerować się błędną odpowiedzią na takim forum jak "Matematyka Pisz"

Po pierwsze nie możemy przyjąć punktu $ (0, 0) $ na wykresie funkcji $ z = arctg\left(\frac{x}{y}\right) $ bo symbol $ \frac{0}{0} $ jest symbolem nieoznaczonym.

Jedynym punktem, który spełnia warunki zadania jest punkt o współrzędnych $ \left(-\frac{1}{2} \frac{1}{2}\right)$

Proszę znaleźć poprawnie jego współrzędne, porównując współrzędne gradientów (wektorów normalnych) płaszczyzny danej i stycznej. ( obliczenie tych współrzędnych na forum Matematyka Pisz jest niekompletne).

Wstawiając współrzędne tego punktu do równania wykresu funkcji $ f(x,y) = arctg \left(\frac{x}{y} \right) $ otrzymujemy wartość współrzędnej $ z_{0} $ punktu styczności na wykresie funkcji $ f.$

$ z_{0} = arctg(-1) = -\frac{\pi}{4} $ na wykresie funkcji $ f. $

Równanie płaszczyzny stycznej w tym punkcie i równoległej do danej płaszczyzny jest więc w postaci

$ 1 \left(x +\frac{1}{2} \right) + 1(y-\frac{1}{2}) -1(z +\frac{\pi}{4}) = 0 $

Stąd

$z = x + y -\frac{\pi}{4}. $



Wiadomość była modyfikowana 2020-05-13 21:19:43 przez chiacynt
strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj