logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła podstawowa » zadanie

Zadania tekstowe, zadanie nr 863

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

luna2225
postów: 6
2014-10-22 19:43:27

Witam bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania ale bardzo proszę o rozpisanie działań bez niewiadomej dziękuje

Kupiono za 192 zł 6 kg kawy i 3 kg herbaty. Ile zapłacono za 1 kg każdego towaru, jeżeli 1 kg kawy i 1 kg herbaty kosztują razem 44 zł


Rafał
postów: 407
2014-10-22 19:50:49

Musi być z niewiadomymi:

x - cena 1 kg kawy
y - cena 1 kg herbaty

$\left\{\begin{matrix} 6x+3y=192 \\ x+y=44 \end{matrix}\right.$
$\left\{\begin{matrix} 2x+y=64 \\ y=44-x \end{matrix}\right.$
$\left\{\begin{matrix} 2x+44-x=64 \\ y=44-x \end{matrix}\right.$
$\left\{\begin{matrix} x+44=64 \\ y=44-x \end{matrix}\right.$
$\left\{\begin{matrix} x=20 \\ y=44-20 \end{matrix}\right.$
$\left\{\begin{matrix} x=20 zł \\ y=24 zł \end{matrix}\right.$

Cena 1 kg kawy wynosi 20 zł, a 1 kg herbaty 24 zł.


agus
postów: 2386
2014-10-22 20:04:55

Bez niewiadomej

6kg kawy i 3kg herbaty -192zł
1kg kawy i 1kg herbaty-44zł
3kg kawy i 3kg herbaty-3*44=132zł

odejmijmy od 1 linijki 3 linijkę

3kg kawy-60zł
1kg kawy-60:3=20zł

z 2 linijki
1kg herbaty 44-20=24zł

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj