logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - szkoła podstawowa » zadanie

Zadania tekstowe, zadanie nr 968

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

karol2005
postów: 3
2016-11-24 16:33:33

W lecie podczas wakacji Walek pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Właśnie pasie na łące kozy. Józek, jego kolega szkolny, mieszka w sąsiedniej wsi. Józek idzie ścieżką polną. Mijając Walka pozdrawia go i pyta: -Czy te wszystkie kozy należą do twego ojca -O, nie. Te kozy należą do czterech właścicieli: mego dziadka, mego stryja, mojej ciotki i mego ojca. Każdy z wymienionych właścicieli ma inną ilość kóz, ale mój ojciec ma najwięcej. - A kto ma najmniej? - Mój dziadek. - Ileż to kóz ma twój dziadek Jedną, czy więcej - Dziadek ma ... (Walek powiedział ile kóz ma dziadek) - A ile jest wszystkich kóz? Rozbiegły się po łące, że trudno je zliczyć. - Mniej niż osiemnaście. Ale najdziwniejsze, że iloczyn liczb kóz poszczególnych właścicieli wynosi tyle, ile złotych dostanę w nagrodę za pasienie tych kóz przez wakacje. - Ile dostaniesz Walek powiedział Józkowi, ile dostanie za pasienie tych kóz. - Po tym wszystkim, czego się od ciebie dowiedziałem - powiedział Józek - mogę ci powiedzieć, ile kóz ma każdy z właścicieli. - Ciekaw jestem, powiedz. - Dziadek ma .... stryj ma .... ciotka ma .... Po ile kóz mieli: dziadek, stryj, ciotka i ojciec Walka?



tumor
postów: 8070
2016-11-24 16:49:25

Najmniej mogą mieć razem 1+2+3+4 kozy
Najwięcej 17.
W zadaniu Józek dowiaduje się:
- kto ma najmniej i ile ma
- kto ma najwięcej
- jaki jest iloczyn poszczególnych ilości
Te informacje mają być wystarczające dla Józka.

Możliwości jest dużo. Kluczowe jest szybkie odrzucanie tych niespełniających zadania. Na przykład
1+2+3+8 oraz
1+2+4+6 mają tę samą najmniejszą ilość i ten sam iloczyn. Gdyby zatem któraś z tych ilości była odpowiedzią, Józek by się nie dowiedział. Należy wyeliminować takie właśnie możliwości, które nie pozwoliłyby Józkowi na rozwiązanie.



strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj