logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Geometria, zadanie nr 6159

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

konstrukt
postów: 1
2020-03-18 21:16:54

Witam serdecznie,

na wstępie chciałem się przywitać :).

Przyuczam się do zawodu konstruktora elementów 3d, pracuję właśnie nad stworzeniem dachu dla pewnego piecyka. Mógłbym ogarnąć zagadnienie "na piechotę", ale uważam, że to bez sensu, bo po 1) niczego się nie nauczę, po 2) przy każdej tego typu konstrukcji musiałbym tak działać, a to czasochłonne.

Mam do wykonania, tak jak wspomniałem, dach piecyka (w miejscu tego wycinka pierścienia oznaczonego przerywaną linią, tzw. ring):

https://tinypic.pl/in528xcsbgmc

Jest on osadzony na "noskach", a do wykorzystania mam dwa rodzaje nieforemnych cegieł A i B, tak zwanych klinów:

https://tinypic.pl/g45stna5efjh

Dobrze, to są wszystkie dane. Między poszczególnymi cegłami może być 1-1,5 mm zaprawy. Z założenia, taki dach powinien być zbudowany na wycinku pierścienia, którego środek znajduje się w wierzchołku trójkąta równoramiennego, tak jak jest pokazane na pierwszym rysunku. Jednak nie żyjemy w idealnym świecie, więc jak dach będzie troszkę niżej lub troszkę wyżej, nic się nie stanie (tolerancja to 58-62 stopnie między ścianami wierzchołka tegoż trójkąta).

Cegły A i B mogą być ułożone dowolną kolejnością, byleby finalnie ring się zamknął i spełniał w.w. wymagania. W środku tego wycinka pierścienia jedna z cegieł może być przecięta linią symetrii lub do linii symetrii mogą przylegać dwie cegły z dwóch jej stron.

Pamiętam, że na optymalizacji matematycznej robiliśmy podobne zadania, ale nie mogę spasować żadnego pod to. Będę zobowiązany, jeżeli ktoś pokaże mi jakąś metodę do obliczania tego typu kwestii, tj. ile jest potrzebne i jakich cegieł.

Pozdrawiam serdecznie

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj





© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj