logowanie

matematyka » forum » forum zadaniowe - uczelnie wyższe » zadanie

Probabilistyka, zadanie nr 93

ostatnie wiadomości  |  regulamin  |  latex

AutorZadanie / Rozwiązanie

przemnet
postów: 1
2011-01-16 18:10:51

Witam wszystkich Forumowiczów!

Chciałbym przeanalizować następujący system:

Mamy n serwerów, każdy z nich może jednocześnie obsługiwać m zgłoszeń- gdy aktualnie obsługuje m zgłoszeń i otrzymuje kolejne, następuje przeciążenie i nowe zgłoszenie jest odrzucane. Rozpatruję dwa przypadki:

1. Zgłoszenia są rozdzielane kolejno do każdego z serwerów- najpierw zgłoszenie dostaje pierwszy, potem drugi,...,potem ostatni, potem znów pierwszy, potem znów drugi... niezależnie od ich aktualnego obciążenia.
2. Nowe zgłoszenie trafia do aktualnie najmniej obciążonego serwera (tego, który procentowo obsługuje najmniej zgłoszeń np. jeśli m = 10, a aktualnie obsługuje 4 zgłoszenia, to jest obciążony w 40 procentach).

Możemy sobie wyobrazić, że gdy napływają do systemu zgłoszenia o bardzo nieregularnym czasie obsługi (bardzo "krótkie" i bardzo "długie") to w przypadku pierwszego systemu, może dojść do sytuacji, że jeden z serwerów będzie otrzymywał same "długie" zgłoszenia i w pewnym momencie zostanie przeciążony, podczas gdy inne będą w tym czasie mniej obciążone i mogą obsługiwać nowe zgłoszenia. Chciałbym pokazać, że drugi system jest lepszy, tylko, że nie wiem za bardzo jak się za to zabrać... Jak policzyć prawdopodobieństwo przeciążenia? Czy w ogóle da się to zrobić?

Czy znajdzie się na forum odważna osoba, która zechce mi w tym pomóc?

Pozdrawiam serdecznie,
Przemek.

strony: 1

Prawo do pisania przysługuje tylko zalogowanym użytkownikom. Zaloguj się lub zarejestruj

© 2019 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt   drukuj