logowanie

matematyka » arytmetyka » zbiory » zbiory liczbowe » liczby wymierne » ułamki zwykłe » działania

Działania na ułamkach zwykłych

Pewną trudnością w wykonywaniu działań na ułamkach jest sprowadzenie ułamków do wspólnego mianownika. Będzie to potrzebne zarówno przy dodawaniu, jak i odejmowaniu ułamków, które mają różne mianowniki. Aby sprowadzić ułamki do wspólnego mianownika, należy znaleźć dowolną metodą wspólną wielokrotność mianowników tych ułamków. Najlepiej jeśli będzie to najmniejsza wspólna wielokrotność. Rozszerzamy każdy z ułamków i tak oto ułamki mają takie same mianowniki.

Przykład: Ułamki 512 i 49
Chcemy, aby miały takie same mianowniki. Najlepszy mianownik to najmniejszy mianownik, znacznie ułatwione są wtedy dalsze rachunki. Szukamy najmniejszej wspólnej wielokrotności liczb 12 i 9. Można to zrobić wypisując po prostu kolejne wielokrotności tych liczb:
W12 = {12, 24, 36, 48}
W9 = {9, 18, 27, 36}
Najmniejszą wspólną wielokrotnością liczb 12 i 9 jest liczba 36, czyli naszym wspólnym mianownikiem będzie 36. Teraz należy rozszerzyć oba ułamki. Ułamek 512 rozszerzamy przez 3, a ułamek 49 rozszerzamy przez 4. W wyniku otrzymujemy dwa ułamki o mianowniku 36, a mianowicie 1536i1636.


Sprowadź ułamki do wspólnego mianownika.
Wprowadź dwa ułamki w formacie: a/b.

pierwszy ułamek: , drugi ułamek:


Działania arytmetyczne
Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych
Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych


Test - działania na ułamkach zwykłych

© 2015 Mariusz Śliwiński      o serwisie | kontakt | fb online: 134 drukuj